Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Sun May 27, 2018 8:31 am


You are not connected. Please login or register

kush di te gatuaj??? jepni nje recete

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1default kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Tue May 20, 2008 2:06 pm

sjara

avatar
Antare
Antare
Vajzat mos thone se na thyen thonjte Winkne zemren e burrit kalohet nga stomaku.
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
po nuk ditet mesoni Razz

2default Patate me suxhuk prej Tue May 20, 2008 2:11 pm

sjara

avatar
Antare
Antare
Perberesit

600g patate
3 luge gjelle vaj ulliri
1 qepe
2 thelpinj hudher
400g domate te copetuara
75g leng supe
1 spec jeshil
25g ullinj te qeruar nga fara
3 veze
kripe, piper i zi sipas deshires
Majdanoz

Pergatitja

Presim patatet ne kubike dhe i veme te ziejne per 10 min

Nxehim vajin ne nje ene(nuk e di si ta quaj sipas dialekteve) hedhim qepen e coptuar, hudhren dhe i perziejme per 2-3 min sa qepa te zbutet.

Hedhim me pas domatet e coptuara dhe i gatuajme ne zjarr te ulet per 10 min

Pas kesaj kohe vjen rradha e patateve te cilat hidhen ne perzierje bashke me suxhukun e coptuar, specin dhe ullinjte. I gatuajme per 5 min dhe e transferojme perzierjen ne nje tave. Siper i thyejme 3 vezet dhe e vendosim ne furre per 5-6 min. Para servirjes i hedhim siper majdanozin.

Ju siguroj se del gatim me shume shije dhe nuk i merr amvises kohe te tepruar.

Ju befte mire Very Happy

3default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Tue May 20, 2008 2:17 pm

sjara

avatar
Antare
Antare
fergese Tirane
Perberesit:


* 6 speca mesatare
* 3luge gjelle gjize
* 1/2 luge gjelle miell
*2 thelbe hudhra
* 1 filxhana vaji
* 3 kokrra domate
* 1 kokrra veze

pregaditjش

Hiqni bishtat dhe farat e specave dhe skuqeni.

Nė te njejtin vaj, hidhni domatet e qėruara nga cipa dhe tė grira hollė, perzien derisa masa tė trashet, hiqen nga zjarri dhe shtohen vezėt, speci djegės, majdanozi i grirė hollė, gjiza ose djathi.

Masa vendoset nė pjatė dhe sipėr vendosen specat e fėrguar.

Sipas deshires mund te perdorni speca djeges.

4default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Tue May 20, 2008 2:20 pm

sjara

avatar
Antare
Antare
Tave spinaqi i pjekur me veze, dhe qepe

Pėrbėrėsit

* 1 kg spinaq
* 5 kokrra veze
* 1-2 luge gjelle gjalpe
* 1 qepe
* kripe

pregaditja

Pastroni dhe grini spinaqin
Hidhni gjalpin ne tenxhere
Hidhni qepet dhe pastaj spinaqin derisa te fergohen mire (15-20 minuta)
Pastaj, hidhni spinqin ne tepsi, rrafshonje, dhe hidhni vezet a parrahura ne krye.
Futeni ne furre for 30-35 minuta--ne temperature te larte.

5default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Tue May 20, 2008 2:25 pm

sjara

avatar
Antare
Antare
Krem karamel. Thjesht, shpejt dhe me shume shije
Perberesit:
* 6 veze
* 1 lt qumesht
* nje pakete vanilje
* 1/2 kg sheqer
* per karamelin: 5 luge sheqer ,

Udhėzime per pregaditje

Se pari pergatisni karamelin duke perzier mire sheqerin deri sa t’e perfitoni nje leng te kafte te cilin do ta shperndani neper tasa.Nga ana tjeter zijeni qumeshtin ne nje tenxhere dhe lijeni te ftohet pak.

Ne nje tas rrihni duke perdoru mikser vezet se bashku me sheqerin dhe vaniljen deri sa te behen si shkume.Me pas perzijini me qumeshtin e vaket ne zjarr te ulet.

Shperndajeni kete mase neper tasat qe hodhet kremin e karamelit si per pare dhe lijeni te ftohet ne frigorifer per disa orese ta servirni kthejini tasat mbrapsht ne menyre qe karameli te vije siper dhe zbukurojeni me thela qitroje.Ju befte mire!

6default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Tue May 20, 2008 2:27 pm

sjara

avatar
Antare
Antare
Pasta flora

Pėrbėrėsit

* 1 filxhan caji sheqer
* 1 filxhan caji gjalp
* 1 kokerr veze
* miell
* recel
* arra
* kanelle

Udhėzime per pregaditje

Hedh ne nje tas vezen, sheqerin, gjalpin dhe i perzien se bashku. Pastaj i shton miellin deri sa te behet gati si brume byreku.
E ndan brumin ne 3 pjese. 2 pjese i shtron ne tepsi dhe i ngjesh me dore. Pastaj i hedh nje shtrese receli siper (cfardolloj receli ose prevede),i hedh ca arra, pak kanelle.
Me 1/3 e brumit ben ca rripa te holle dhe i shtron siper recelit ne forme katrori ose rombi.
E fut ne furre dhe e pjek per rreth 30 min. me 180- 200 grade.

7default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Tue May 20, 2008 2:39 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
pure me patate

3 kokrra patate
1 qep e njom e grire
1 vilaxhan vaj ulliri

dhe e perziejme si te ishte sallat jeshile


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

8default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Tue May 20, 2008 2:48 pm

sjara

avatar
Antare
Antare
hahahahaha sa duhet qare halli i cunit per gatimin, mjere ata qe jetojne vetem, i merr malli per nje luge gjelle Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Razz Razz Razz

9default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Tue May 20, 2008 3:04 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
ke te drejt ne fakt 5 vjet shkoll per guzhin edhe sdi te gatuaj Razz


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

10default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Thu May 22, 2008 1:50 pm

The Crow

avatar
Antare i kompletuar
Antare i kompletuar
iiiiiiiiiiii mos ja fut kot ka dhon devil recet
ahhh gocat fusin shejtonin n`shishe kot ska dal fjala Razz

11default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Thu May 22, 2008 2:58 pm

sjara

avatar
Antare
Antare
Nje dite do te na ftoje me receten e tij Smile Smile

12default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Thu May 22, 2008 6:35 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
ik mer se do helmoheni


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

13default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Thu May 22, 2008 8:59 pm

sjara

avatar
Antare
Antare
hahahahahaha Ne vime me deshire.

14default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Wed May 28, 2008 10:33 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
he mi se un ngatrroj rigonin me nej gjo tjeter Razz do shkoni tap Razz


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

15default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Wed May 28, 2008 10:38 pm

sjara

avatar
Antare
Antare
Te ngaterrosh rigonin nuk eshte gje e madhe se fundja gjella pak do, sa per ere. Por mos ngaterrosh nishesten per embelsiren se na mer ne qafe pastaj Laughing Laughing Laughing

16default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Wed May 28, 2008 10:41 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
hahahahhaa ate e kam ngatrru iher kur isha ne vit te pare gjimnaz Very Happy se ngatrroj mo pa merak


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

17default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Wed May 28, 2008 10:44 pm

sjara

avatar
Antare
Antare
Po vime te qete ne ftesen tende atehere Cool

18default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Wed May 28, 2008 10:47 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
po mi hajde pa merak se e kam lon cocainen (kom fillu me pi morphine po mos i thuj njeriut) Very Happy


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

19default Re: kush di te gatuaj??? jepni nje recete prej Sun Sep 21, 2008 2:04 am

lolita agjentja dallavere

avatar
Antare i kompletuar
Antare i kompletuar
Byrek me domate dhe salmon


Pėrbėrėsit pėr katėr persona:

200 gr brum
500 gr domate tė prera
120 gr salmon me vaj
njė tufė majdanozi
pak kripė
Koha 30 min

Pėrgatitja: Lajini domatet dhe pritni nė feta pėr sė gjati, duke hequr pjesėt e panevojshme. Kriposini lehtė dhe vendosini nė njė kullesė pėr tė humbur ujin. Hapeni brumin nė njė tavė furre tė mbuluar me letėr zjarrduruese. Shponi pjesėn e poshtme me pirun dhe vendoseni nė frigorifer pėr 30 minuta. Mbulojeni pastaj me domate duke lėnė anėve njė bordurė prej 1,5 cm. Transferojeni nė furrė tė nxehur mė parė me temperaturė 220 gradė dhe lėreni vetėm pėr 10minuta. Ulni temperaturėn nė 200 gradė dhe vazhdoni ta piqni pėr 20 minuta tė tjera, derisa brumi tė vijė mirė dhe domatet tė jenė pjekur. Nxirreni nga furra dhe vendosni nė qendėr filetot e salmonit. Mbuloni sipėrfaqen me fletėt e borzilokut dhe majdanozit dhe lėreni tė ftohet para se ta shėrbeni.

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi