Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Sun May 27, 2018 8:24 am


You are not connected. Please login or register

Guida e Matures Shteterore 2008

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 2]

1default Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 9:53 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
GUIDA
E MATURĖS SHTETĖRORE
DHE E SISTEMIT
MERITĖ-PREFERENCĖ
2008
TIRANĖ Maj ‘2008

Http://Anoida.CoM

2default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 9:53 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
Pėrmbajtja:
1. Hyrje
2. Udhėzime:
a) Udhėzimi Nr. 7, datė 11.02.2008 “Pėrfundimin e vitit shkollor 2007-2008, zhvillimin e provimeve pėrfundimtare dhe provimeve tė maturės shtetėrore, nė sistemin e arsimit parauniversitar”;
b) Udhėzimi Nr 344, datė 2.10.2007 “Provimet e detyruara tė maturės shtetėrore nė shkollat e mesme tekniko-profesionale dhe social kulturore”.
3. Rregullore pėr zhvillimin e provimeve tė Maturės Shtetėrore 2008
4. Materiale dhe programi i punės pėr Kėshillimin pėr Karrierėn
5. Shpjegime pėr llogaritjen e pikėve dhe shembuj konkretė

Http://Anoida.CoM

3default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 9:54 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
Tė dashur maturantė,
Tashmė ju jeni nė prag tė provimeve tė Maturės Shtetėrore, e cila nė vitin e tretė tė saj ėshtė edhe mė e sprovuar, e konsoliduar dhe e pėrmirėsuar.
Megjithėse kjo periudhė trevjeēare ju ka familjarizuar me kėto provime, unė e kuptoj qė shqetėsimi, madje ankthi mbetet, deri nė momentin qė dorėzoni testin e mbushur tė provimit, deri nė momentin qė merrni rezultatin. Por edhe shkolla, mėsuesit tuaj, kanė bėrė ēmos qė t’ju informojnė pėr tė dhėnat, modalitetet e procedurat e kėtyre provimeve qė ju tė shkoni drejt tyre me informacion tė plotė.
Ndėrkohe ne kemi nismuar Kėshillimin e Karrierės pėr ju: profesorė tė universiteteve do tė vijnė nė shkollėn tuaj dhe ju do tė vizitoni fakultetet e ndryshme sipas preferencės, nė mėnyrė qė tė njiheni me pedagogėt, programet e studimit, auditorėt, laboratorėt, me atė ēfarė ata ofrojnė, me sfidat qė ju presin dhe mundėsisht edhe me ofertat e tregut tė punės dhe shanset qė do keni pėr tu punėsuar. Pra vendimi qė ju do merrni pėr tė renditur preferencėn tuaj nga nr. 1-shi deri te 10-ta tė jetė i bazuar me njė informacion sa mė tė plotė, qė ky vendim i rėndėsishėm pėr tė ardhmen tė jetė i peshuar mirė.
Zgjedhja e programit te studimit ėshtė njė ēėshtje e tė qėnit realist mes gjetjes sė prirjeve tė brendshme, dėshirės dhe rezultateve konkrete nė shkollė, nė pėrputhje me mundėsitė qė ofrojnė Institucionet e Arsimit tė Lartė nė vend, nė mėnyrė qė gjithkush tė shkojė aty ku dėshiron, aty ku ka tė dhėna, ku ka mundėsi dhe aty ku e meriton.
Prandaj nismat e “Ditėt e maturantit nė Universitete” dhe "Profesorėt nė shkolla" janė ndėrmarrė pėr t’ju tė mirinformuar rreth ofertės se Institucioneve tė Arsimit tė Lartė. Pra informacioni kėsaj here nuk janė thjesht dhe vetėm tabelat me koeficiente, si instrumente kryesorė tė sistemit Meritė-Preferencė (MeP), por njė paraqitje me tė dhėna shumė mė tė plota, qė ofrojnė njė njohje mė tė thellė tė ofertės arsimore nė mėnyrė qė vendimi juaj tė jetė i ndėrgjegjshėm.
Ju e dini, qė arsimi ėshtė shpallur prioritet kryesor nga Qeveria dhe ne jemi tė gjithė tė ndėrgjegjshėm se me njė arsim masiv dhe cilėsor, realizohet njė shoqėri e nesėrme mė e avancuar, e aftė pėr tė ecur

Http://Anoida.CoM

4default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 9:55 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
pėrpara me hapa mė tė shpejta dhe pėr tė konkurruar nė tregjet rajonale dhe globale.
Ky vullnet ėshtė materializuar me nisma, investime, reforma tė ndryshme, me pėrpjekje tė vazhdueshme pėr tė modernizuar Arsimin e Lartė, pėr tė rritur numrin e studentėve nė tė dhe pėr tė ngritur nė pėrgjithėsi standardet e Institucioneve tė Arsimit tė Lartė nė nivele qė sot janė mė tė larta nė krahasim me ato tė tre viteve mė para.
Prandaj tė dashur maturantė, duke shpresuar qė kemi bėrė maksimumin e mundshėm pėr t’u gjendur pranė jush nė kėtė sfidė tė rėndėsishme tė jetės suaj, ju uroj secilit prej jush suksese nė Maturėn Shtetėrore dhe rezultate tė mira nė fakultetin qė do te ndiqni!

Http://Anoida.CoM

5default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 9:55 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
I. HYRJE
Pranimet nė shkollat e larta pėr vitin shkollor 2007-2008, ashtu si dhe vitin e kaluar shkollor, do tė bėhen nė bazė tė Maturės Shtetėrore.
Nxėnėsit, mėsuesit, prindėrit dhe tė gjithė tė interesuarit, do tė gjejnė nė kėtė Guidė informacionin e nevojshėm rreth Maturės Shtetėrore, si:
• Sqarime pėr provimet e detyruara dhe ato me zgjedhje;
• Sqarime pėr mėnyrėn e regjistrimit si kandidat nė shkollat e larta;
• komponentėve pėrbėrės tė saj;
• Udhėzime pėr Lėndėt e provimeve tė detyruara pėr tė gjitha llojet e shkollave tė mesme dhe datat e zhvillimit tė provimeve tė maturės shtetėrore;
• Materiale pėr kėshillimin e karrierės - matura shtetėrore 2008;
• Sqarime pėr mėnyrėn e llogaritjes sė pikėve, etj.

Http://Anoida.CoM

6default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 9:56 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
MATURA SHTETĖRORE, nėnkupton dhėnien e katėr provimeve, nga tė cilat dy janė tė detyruara dhe dy janė me zgjedhje.
Lėndėt pėr provimet e detyruara pėr tė gjitha shkollat e mesme (tė pėrgjithshme) janė; “Letėrsi dhe gjuhė shqipe” (“Letėrsi” pėr shkollat profesionale) dhe “Matematikė”.
Lėndėt pėr dy provimet me zgjedhje do tė caktohen nga vetė maturanti (kandidatėt pėr shkollė tė lartė) duke i zgjedhur ato nga lista e lėndėve pėr provim me zgjedhje, tė pėrcaktuara nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės.

Http://Anoida.CoM

7default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 9:56 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
1. Provimet e detyruara
Provimeve tė detyruara do t’i nėnshtrohen tė gjithė nxėnėsit maturantė.
Maturantėt e Shkollave tė mesme tė pėrgjithshme me kohė tė plotė dhe tė shkurtuar, do tė japin provime tė detyruara lėndė:
- MATEMATIKĖ

Http://Anoida.CoM

8default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 9:56 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
- LETĖRSI DHE GJUHĖ SHQIPE (LETĖRSI pėr shkollat profesionale).
Maturantėt e Shkollave tė mesme artistike, koreografike, sportive, tė seksioneve dygjuhėshe dhe tė Shkollave teknike-profesionale 5 vjeēare dhe 3+2 vjeēare, pėrveē dy provimeve tė detyruara, do tė japin dhe njė provim tė tretė, lėndėn e FORMIMIT PRAKTIK PROFESIONAL i cili ėshtė provim shkollor nė specialitet dhe nuk bėn pjesė nė llogaritjet e pikėve pėr pranimet nė shkollat e larta.
Nxėnėsit maturantė tė shkollave profesionale dhe social-kulturore, tė cilėt nuk do tė vazhdojnė studimet nė shkollat e larta, do tė japin vetėm dy provime:
- Provimi i detyruar: Matematika pėr shkollat profesionale dhe Letėrsia pėr shkollat social-kulturore;
- Provimi shkollor: FORMIMIT PRAKTIK PROFESIONAL.
Nė pėrfundim tė dy provimeve nxėnėsi pajiset me Dėftesė Pjekurie.
Pėr informacion tė hollėsishėm, lexoni Urdhrin e Ministrit tė Arsimit dhe Shkencės, Nr 344, datė 2.10.2007 “Pėr provimet e detyruara tė maturės shtetėrore nė shkollat e mesme tekniko-profesionale dhe social kulturore”.

Http://Anoida.CoM

9default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 9:57 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
2. Provimet me zgjedhje
Provimeve me zgjedhje do t’u nėnshtrohen ata nxėnės maturantė, tė cilėt nė pėrfundim tė shkollės sė mesme, duan tė vazhdojnė studimet nė shkollat e larta.
Kėta maturantė, pavarėsisht nga lloji i shkollės sė mesme qė kanė kryer (shkollė e mesme e pėrgjithshme, teknike-profesionale, social-kulturore apo me kohė tė shkurtuar), do tė japin dy provime me zgjedhje, tė cilat i zgjedhin vetė nga lėndėt e poshtėshėnuara:
1. Histori
2. Gjeografi
3. Njohuri pėr shoqėrinė
4. Njohuri pėr ekonominė + Filozofi
5. Gjuhė angleze
6. Gjuhė frėnge
7. Fizikė
8. Kimi
9. Biologji

Http://Anoida.CoM

10default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:01 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
Provimet e detyruara dhe provimet me zgjedhje do tė jenė vetėm me shkrim.
Testet pėr kėto provime do tė hartohen dhe administrohen nga Agjencia qendrore e Vlerėsimit tė Arritjeve tė nxėnėsve (AVA).
Pėr provimet e detyruara dhe ato me zgjedhje maturantėt do tė pėrgatiten me Programet orientuese lėndore, tė cilat janė dėrguar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės nė Drejtoritė Arsimore Rajonale Zyrat e Arsimit tė rretheve dhe kėto tė fundit i kanė dėrguar nė tė gjitha shkollat e mesme qė janė nė juridiksionin e tyre. Ato do t’i gjeni edhe nė internet nė faqen e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės me adresė: www.shqiperia.co.nr; Matura Shtetėrore.
Pėrcaktimi i dy provimeve me zgjedhje dhe caktimi i programeve tė studimit tė shkollave tė larta ku do tė donit tė regjistroheshit
1. Tashmė maturantėt dhe kandidatėt pėr vazhdimin e shkollės sė lartė, kanė plotėsuar Formularin A1, nėpėrmjet tė cilit, secili ka pėrcaktuar 2 (dy) lėndėt provim me zgjedhje, tė cilat i ka pėrzgjedhur nga lista e lėndėve pėr provim me zgjedhje, nė varėsi tė programit tė studimit qė do tė vazhdojė nė shkollė tė lartė si dhe tė koeficienteve qė shkollat e larta u kanė vėnė.
2. Gjatė muajit Qershor 2008 nxėnėsit qė dėshirojnė tė vazhdojnė shkollėn e lartė do tė plotėsojnė pranė shkollave tė tyre Formularin A2. Nė kėtė formular nxėnėsi ka tė drejtė tė caktojė deri nė 10 (dhjetė) degė (programe studimi) tė shkollave tė larta, tė renditura ato sipas preferencės, duke filluar kėshtu nga dega mė e preferuar dhe duke zbritur deri tek dega e fundit e preferuar. Formulari do tė vijė nė shkollat e mesme i shoqėruar me njė udhėzues shpjegues pėr plotėsimin e tij.
Nxėnėsit maturantė qė mbeten me riprovim nė sesionin e dytė:
Nxėnėsi, i cili ėshtė mbetės qoftė edhe nė njė nga provimet e detyruara tė Maturės Shtetėrore nė sesionin e parė, nuk ka tė drejtė tė futet nė provimet me zgjedhje.
Ky nxėnės duhet tė japė riprovim lėndėt e detyruara nė sesionin e dytė dhe, nė qoftė se i merr ato, ka tė drejtė tė futet nė provimet me zgjedhje vitin e ardhshėm.

Http://Anoida.CoM

11default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:02 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
Kėshillimi pėr karrierėn
Nė kėtė nė Guidė janė pėrfshirė materiale qė do t’u vinė nė ndihmė nxėnėsve maturantė (kandidatėve pėr shkollė tė lartė) pėr tė marrė informacione, tė cilat shėrbejnė pėr tė bėrė njė zgjedhje mė tė mirė tė programeve tė studimit, sipas preferencave personale tė nxėnėsve.

Http://Anoida.CoM

12default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:02 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
II. UDHĖZIME
REPUBLIKA E SHQIPĖRISĖ
MINISTRIA E ARSIMIT DHE SHKENCĖS
UDHĖZIM
Nr 7, Datė 11.02. 2008
PĖR
PĖRFUNDIMIN E VITIT SHKOLLOR 2007-2008, ZHVILLIMIN E PROVIMEVE PĖRFUNDIMTARE DHE PROVIMEVE TĖ MATURĖS SHTETĖRORE, NĖ SISTEMIN E ARSIMIT PARAUNIVERSITAR
Nė zbatim tė nenit 102 tė Kushtetutės, tė Ligjit Nr. 7952, datė 21.06.1995 “Pėr Sistemin Arsimor Parauniversitar” i ndryshuar dhe tė Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave Nr. 78 datė 08.02.2006 “Pėr krijimin e Maturės Shtetėrore dhe pranimet nė shkollat e larta”, i ndryshuar,
UDHĖZOJ:
KREU 1
PĖRFUNDIMI I VITEVE TĖ FUNDIT TĖ SHKOLLAVE TĖ MESME DHE PERIUDHA E ZHVILLIMIT TĖ PROVIMEVE PĖR SESIONIN E PARĖ
1. Pėr vitet e fundit tė shkollave tė mesme tė pėrgjithshme, qė do t’i nėnshtrohen provimeve tė Maturės Shtetėrore, viti mėsimor 2007-2008 pėrfundon mė 30 Maj 2008.
2. Pėr vitet e fundit tė shkollave tė mesme social kulturore dhe tekniko - profesionale, qė do t’i nėnshtrohen provimeve tė Maturės Shtetėrore, viti mėsimor 2007-2008 pėrfundon mė 23 Maj 2008. Provimet shkollore zhvillohen nga 24 - 31 Maj 2008,

Http://Anoida.CoM

13default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:03 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
duke pasur parasysh edhe Urdhrin Nr 344, datė 2.10.2007 “Provimet e detyruara tė Maturės Shtetėrore nė shkollat e mesme tekniko-profesionale dhe social kulturore”. Viti shkollor reduktohet me dy javė mėsimore.
3. Periudha e zhvillimit tė provimeve pėr sesionin e parė, pėr Provimet e Maturės Shtetėrore ėshtė 1 Qershor 2008 deri mė 10 korrik 2008.
4. Periudha e zhvillimit tė provimeve pėr sesionin e parė, pėr Provimet Pėrfundimtare nė shkollat profesionale 3-vjeēare dhe nė nivelin e parė 3-vjeēar tė shkollave profesionale 3+2-vjeēare ėshtė 16 Qershor 2008 deri mė 1 Korrik 2008.

Http://Anoida.CoM

14default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:03 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
KREU 2
SESIONI I PARĖ I PROVIMEVE TĖ MATURĖS SHTETĖRORE
1. Lėndėt dhe datat e provimeve tė Maturės Shtetėrore pėr sesionin e parė janė si mė poshtė:
1.1 Nė shkollat e mesme tė pėrgjithshme, me kohė tė plotė ose tė shkurtuar:
a- Letėrsi dhe gjuhė shqipe 9 Qershor 2008
b- Matematikė 17 Qershor 2008
c- Lėndėt me zgjedhje 10 Korrik 2008
1.2 Nė shkollat e mesme pedagogjike:
a- Letėrsi dhe gjuhė shqipe 9 Qershor 2008
b- Matematikė 17 Qershor 2008
c- Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008
1.3 Nė shkollat e mesme pedagogjike pėr minoritetin:
a- Gjuha dhe letėrsia greke 2 Qershor 2008
b- Letėrsi dhe gjuhė shqipe 9 Qershor 2008
c- Matematikė 17 Qershor 2008
d- Lėndėt me zgjedhje 10 Korrik 2008
1.4 Nė shkollat e mesme tė gjuhėve tė huaja:
a- Letėrsi dhe gjuhė shqipe 9 Qershor 2008
b- Matematikė 17 Qershor 2008
c- Lėndėt me zgjedhje 10 Korrik 2008
1.5 Nė seksionet dygjuhėshe (Profili shoqėror dhe natyror):
a- Letėrsi dhe gjuhė shqipe 9 Qershor 2008

Http://Anoida.CoM

15default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:04 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
b- Matematikė 17 Qershor 2008
c- Lėndėt me zgjedhje 10 Korrik 2008
1.6 Nė shkollat e mesme social-kulturore artistike dhe sportive:
a- Letėrsi dhe gjuhė shqipe 9 Qershor 2008
b- Matematikė 17 Qershor 2008
c- Lėndėt me zgjedhje 10 Korrik 2008
1.7 Nė shkollat e mesme teknike ekonomike dhe teknike- profesionale 5- vjeēare dhe 3+2-vjeēare:
a- Letėrsi 9 Qershor 2008
b- Matematikė 17 Qershor 2008
c- Lėndėt me zgjedhje 10 Korrik 2008
2. Lėndėt pėr provim me zgjedhje nė Maturėn Shtetėrore janė si mė poshtė:
2.1 Fizikė
2.2 Kimi
2.3 Biologji
2.4 Anglisht
2.5 Frėngjisht
2.6 Histori
2.7 Gjeografi
2.8 Njohuri pėr shoqėrinė
2.9 Njohuri pėr ekonominė dhe Filozofi.

Http://Anoida.CoM

16default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:04 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
KREU 3
PROVIMET PĖRFUNDIMTARE NĖ ARSIMIN PROFESIONAL
1. Nė Arsimin Profesional 3- vjeēar dhe nė nivelin e parė 3-vjeēar tė shkollave profesionale 3+2-vjeēare provimet pėrfundimtare janė:
a- Formimi teorik profesional
b- Formimi praktik profesional
2. Tezat pėrgatiten nga shkollat.
3. Datat pėr provimet caktohen nga drejtoritė e shkollave.

Http://Anoida.CoM

17default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:05 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
KREU 4
SESIONI I DYTĖ I PROVIMEVE TĖ DETYRUARA TĖ MATURĖS SHTETĖRORE
1. Lėndėt dhe datat pėr sesionin e dytė tė provimeve tė detyruara tė Maturės Shtetėrore, pėr tė gjitha shkollat e mesme tė pėrgjithshme dhe shkollat profesionale 5-vjeēare dhe 3+2 vjeēare janė si mė poshtė:
a. Letėrsi 9 Tetor 2008
b. Matematika 15 Tetor 2008
2. Pėr nxėnėsit e klasave tė katėrta tė shkollave tė arsimit tė mesėm tė pėrgjithshėm dhe tė shkollave social-kulturore, tė klasave tė pesta tė shkollave teknike, tė klasave tė treta tė shkollave profesionale (me kohė tė plotė) dhe tė klasave tė pesta tė shkollave tė mesme tė pėrgjithshme (me kohė tė shkurtuar), tė cilėt kanė mbetur nė klasė nė njė apo dy lėndė zbatohen “Dispozitat Normative tė Shkollave Publike” Kreu V, Neni 29, Pika 4.

Http://Anoida.CoM

18default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:05 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
KREU 5
MASA PĖR MBARĖVAJTJEN E PROVIMEVE
1. Drejtoritė Arsimore Rajonale, Zyrat Arsimore (DAR/ZA) dhe Drejtoritė e Shkollave tė mesme marrin tė gjitha masat qė viti mėsimor 2007-2008, pėr klasat e maturės (4/5), tė mbyllet me programe tė realizuara brenda datės 30 Maj 2008, duke shfrytėzuar orėt nė dispozicion dhe ditėt e shtuna. Notat pėrfundimtare pėr ēdo lėndė tė nxirren brenda datės 30 Maj 2008. Nė periudhėn javore 2 - 7 Qershor tė zhvillohen konsultime me tė gjithė nxėnėsit pėr dy provimet e detyruara. Pėr provimet me zgjedhje konsultimet e grupuara sipas lėndėve me nxėnėsit tė zhvillohen pas pėrfundimit tė provimeve tė detyruara.
2. Ēdo DAR/ZA dėrgon, brenda datės 2 Qershor 2008, nė Agjencinė qendrore tė Vlerėsimit tė Arritjeve tė nxėnėsve (AVA) emrat e nxėnėsve tė klasifikuar mbetės nė pėrfundim tė vitit tė fundit (tė katėrt ose tė pestė), me qėllim qė tė hiqen nga lista e provimeve tė detyruara.

Http://Anoida.CoM

19default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:06 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
3. Pėr provimet e Maturės Shtetėrore tė veprohet sipas Rregullores pėr Maturėn Shtetėrore nė Republikėn e Shqipėrisė.
4. Tė gjitha testet e provimeve me shkrim, pėr tė dy sesionet hartohen nė AVA dhe shpėrndahen prej saj.
5. Nė institucionet arsimore private, provimet e Maturės Shtetėrore me shkrim zhvillohen nė tė njėjtat data dhe me tė njėjtat teste si dhe nė institucionet ekuivalente publike.
6. Pėr shkollėn e mesme pedagogjike pėr minoritetin grek pėr provimin Gjuha dhe letėrsia greke pėrgatitet tezė e veēantė nga DAR Gjirokastėr.
7. Tėrheqja e testeve tė provimeve me shkrim tė Maturės Shtetėrore bėhet sipas Rregullores sė Zhvillimit tė Provimeve tė Maturės Shtetėrore.
8. Pėr ndjekjen e provimeve pėrfundimtare nė shkollat profesionale 3-vjeēare, DAR dhe ZA angazhon inspektorėt dhe specialistėt pėrkatės sipas profileve.

Http://Anoida.CoM

20default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:06 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
KREU 6
KĖSHILLIMI I KARRIERĖS
1. Nė bazė tė pikės 12.3, tė Rregullores “Pėr Maturėn Shtetėrore nė Republikėn e Shqipėrisė” miratuar me Urdhrin e Ministrit, Nr 729 datė 1.2.2008, zėvendėsdrejtori i shkollės ėshtė anėtar i KSHMSH. Nė ato shkolla tė mesme tė cilat kanė zėvendėsdrejtor, ai ngarkohet tė kryejė rolin e kėshilluesit pėr karrierėn nė shkollė dhe nė ato shkolla qė nuk kanė zėvendėsdrejtor kėtė rol do ta kryejė drejtori i shkollės.
2. Kėshilluesi pėr karrierėn nė shkollė ngarkohet me detyrat e mėposhtme:
a) Tė informojė nxėnėsit (nė grup ose individualisht) pėr tė gjitha dokumentet e maturės shtetėrore, tė dėrguara nga MASH.
b) Tė sqarojė nxėnėsit (dhe prindėrit nėse ata kėrkojnė) pėr sistemin meritė-preferencė dhe funksionimin e tij.
c) Tė orientojė nxėnėsit pėr plotėsimin e Formularėve A1 dhe A2 (tė cilėt shoqėrohen me udhėzues tė hollėsishėm) dhe t’i sqarojnė ata pėr pasojat nė rastet e mosnjohjes sė sistemit meritė-preferencė.

Http://Anoida.CoM

21default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:06 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
3. Zėvendėsdrejtorit, tė cilit do t’i ngarkohet kėshillimi i karrierės, nė kuadėr tė KMKSH, do t’i zbritet norma e kontrollit me 4 orė nė javė, duke filluar nga data e daljes sė kėtij udhėzimi.

Http://Anoida.CoM

22default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:07 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
KREU 7
DISPOZITAT E FUNDIT
1. Udhėzimi Nr. 23, datė 23.08.2007 “Pėr zbatimin e planeve, programeve dhe teksteve mėsimore tė arsimit parauniversitar nė vitin shkollor 2007-2008”, nė lidhje me pėrfundimin e vitit mėsimor 2007-2008 pėr vitet e fundit tė shkollave tė mesme 4 dhe 5- vjeēare dhe nė lidhje me periudhėn e zhvillimit tė provimeve pėr sesionin e parė shfuqizohet.
2. Pėr zbatimin e kėtij Udhėzimi ngarkohen Sekretarja e Pėrgjithshme, Zėvendės Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Drejtoria e Kurrikulės, Drejtoria e Inspektimit, Drejtoria e Planifikimit Buxhetor, Agjencia Qendrore e Vlerėsimit tė Arritjeve tė Nxėnėsve, Drejtoritė Arsimore Rajonale dhe Zyrat Arsimore.
Ky udhėzim hyn nė fuqi menjėherė dhe botohet nė “Fletoren Zyrtare”.

Http://Anoida.CoM

23default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:07 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
URDHĖR
Nr. 344 Datė 2.10.2007
PĖR
PROVIMET E DETYRUARA TĖ MATURĖS SHTETĖRORE NĖ SHKOLLAT E MESME TEKNIKO-PROFESIONALE DHE SOCIAL KULTURORE
Nė mbėshtetje tė Nenit 102 tė Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė; tė Ligjit Nr. 7952 datė 21.06.1995 “Pėr Sistemin Arsimor Parauniversitar” i ndryshuar; tė Vendimit Nr. 78 datė 8.02.2006 tė Kėshillit tė Ministrave “Pėr krijimin e Maturės Shtetėrore dhe pranimeve nė shkollat e larta publike” i ndryshuar,
URDHĖROJ:
1. Provimet e detyruara tė Maturės Shtetėrore pėr vitin shkollor 2007-2008 pėr shkollat e mesme tekniko-profesionale dhe social-kulturore tė jenė:
a) Letėrsi dhe gjuhė shqipe
b) Matematikė
2. a) Pėr shkollat e mesme tekniko-profesionale, sportive, artistike dhe seksionet dygjuhėshe pėrveē dy provimeve tė detyruara tė Maturės Shtetėrore, tė jepet dhe provimi shkollor “Formimit teorik dhe praktik profesional”.
b) Provimi shkollor organizohet nga drejtoria e shkollės sipas degėve (specialiteteve).
c) Provimi shkollor zhvillohet sipas programeve orientuese tė secilės degė (specialiteti), tė hartuara nė vitet 2006, 2007, pėr provimin e detyruar tė Maturės Shtetėrore “Lėndėt e formimit teorik profesional”.
3. Pėr shkollat profesionale 3+2 vjeēare dhe teknike 5-vjeēare provimi shkollor tė zhvillohet nė javėn e parė tė qershorit. Pėr kėtė tė pėrdoret njė javė nga praktika e grupuar.

Http://Anoida.CoM

24default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:08 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
4. Pėr shkollat mesme sportive, artistike dhe seksionet dygjuhėshe, provimi shkollor “Formimi teorik dhe praktik profesional”, tė zhvillohet nė javėn e parė tė qershorit, duke reduktuar vitin shkollor me njė javė mėsimore.
5. Drejtoritė e shkollave t’u bėjnė tė njohur nxėnėsve maturantė, programin e provimit shkollor tė “Formimit teorik dhe praktik profesional”, deri mė 20 Tetor 2007.
6. IKT tė pėrgatisė programet orientuese pėr provimet e detyruara mbi bazėn e programeve tė lėndėve matematikė dhe letėrsi dhe gjuhė shqipe, qė zhvillohen nė shkollat e mesme tekniko-profesionale e social-kulturore dhe tė dėrgohen: njė kopje nė MASH, dhe nga njė kopje DAR/ZA, brenda muajit Tetor 2007.
7. DAR/ZA tė dėrgojnė nė shkollat pėrkatėse programet orientuese tė provimeve tė detyruara. Drejtoritė e shkollave t’ua bėjnė menjėherė tė njohur programet nxėnėsve.
8. Drejtoritė e shkollave, duke filluar nga muaji dhjetor 2007, mbi bazėn e programeve orientuese, tė planifikojnė konsultime me nga njė orė nė javė:
a) Pėr provimin e detyruar ”Letėrsi dhe gjuhė shqipe”, pėr shkollat teknike 5 vjeēare dhe profesionale 3+2 vjeēare;
b) Pėr provimin e detyruar “Matematikė”, pėr shkollat artistike, sportive, gjuhė tė huaja.
9. Mėsuesit qė i zhvillojnė orėt e konsultimeve mbi normėn e ngarkesės mėsimore, tė paguhen sipas dispozitave pėrkatėse.
10. Ngarkohen pėr zbatimin e kėtij Urdhri: Zėvendėsministri, Sekretari i Pėrgjithshėm, Drejtoria e Kurrikulės, Drejtoria e Menaxhimit tė Pėrditshėm, Drejtoria Ekonomike, Instituti i Kurrikulės dhe Trajnimit, si dhe Drejtoritė Arsimore Rajonale e Zyrat Arsimore.
Ky Urdhėr hyn nė fuqi menjėherė.

Http://Anoida.CoM

25default Re: Guida e Matures Shteterore 2008 prej Wed Jul 02, 2008 10:09 am

©opy®ight

avatar
Antare
Antare
Nr.729 Prot. Tiranė, mė 01.02.2008
RREGULLORE PĖR ZHVILLIMIN E PROVIMEVE TĖ MATURĖS SHTETĖRORE NĖ REPUBLIKĖN E SHQIPĖRISĖ
DISPOZITA TĖ PĖRGJITHSHME
Neni 1
Kjo Rregullore pėrcakton rregullat e zhvillimit tė provimeve tė Maturės Shtetėrore, institucionet shtetėrore dhe strukturat arsimore pėrgjegjėse pėr kėtė proces.
Neni 2
Nė kuptimin e kėsaj rregulloreje:
2.1 “Matura Shtetėrore” (mė poshtė do tė quhet Maturė) ėshtė njė standard i njėsuar dhe i pėrgjithshėm provimesh tė detyruara dhe me zgjedhje qė vėrtetojnė mbarimin e shkollės sė mesme dhe japin tė drejtėn pėr tė hyrė nė shkollat e larta, nė pėrputhje me procedurat pėrkatėse tė pranimit.
2.2 “Shkollė e mesme” quhet shkolla publike dhe private, 4 (katėr) ose 5 (pesė) vjeēare.
2.3 “Maturant” ėshtė individi qė vazhdon vitin e fundit tė shkollės sė mesme ose e ka pėrfunduar atė, por nuk ka marrė dėftesėn e pjekurisė.
2.4 “Kandidat” ėshtė nxėnėsi qė ka marrė Dėftesėn e pjekurisė dhe jep provimin me zgjedhje.
2.5 “AVA” ėshtė Agjencia qendrore e Vlerėsimit tė Arritjeve tė nxėnėsve.
2.6 “DAR” ėshtė Drejtoria Arsimore Rajonale; ”ZA” ėshtė Zyra Arsimore.

Http://Anoida.CoM

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 2]

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi