Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Mon Jul 23, 2018 10:42 am


You are not connected. Please login or register

DED GJO LULI

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1default DED GJO LULI prej Mon Sep 22, 2008 7:53 pm

bledikorcari


user i ri
user i ri
[b]Dedė Gjo Luli (1840-1915). Udhėheqės i shquar i Malėsisė sė Mbishkodrės nė luftėn pėr ēlirimin kombėtar dhe pėr ruajtjen e tėrėsisė territoriale tė atdheut, Hero i Popullit. Mori pjesė nė qėndresėn e organizuar nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit pėr mbrojtjen e Hotit e tė Grudės qė qarqet shoviniste malazeze kėrkonin t'i aneksonin nė bazė tė vendimeve tė Kongresit tė Berlinit.

Nė vitet e fundit tė shek. XIX Dedė Gjo Luli u aktivizua pėrsėri nė lėvizjen pėr autonominė e Shqipėrisė, mori pjesė nė mbledhjen e pėrfaqėsuesve tė popullsisė sė Shkodrės qė vendosi bashkimin me Lidhjen e Pejės. Aftėsitė e tij si organizator, si prijės luftarak dhe si udhėheqės popullor, u shfaqėn sidomos gjatė Kryengritjes antiosmane tė v. 1911. Nėn udhėheqjen e tij malėsorėt e Hotit, tė Grudės e tė Kelmendit korrėn suksese tė rėndėsishme kundėr forcave osmane dhe e detyruan qeverinė xhonturke tė hynte nė bisedime me ta. Nė bashkėpunim me qarqet patriotike, ata parashtruan nė Memorandumin e Greēės kėrkesėn pėr autonominė territoriale-administrative tė mbarė Shqipėrisė. Dedė Gjo Luli i qėndroi besnik deri nė fund luftės pėr krijimin e shtetit kombėtar shqiptar.

Edhe pas Shpalljes sė Pavarėsisė, pėr shkak tė gjendjes sė krijuar nga luftėrat ballkanike e vendimet e padrejta tė Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr, Dedė Gjo Luli iu desh, megjithėse nė moshė tė thyer, tė vazhdonte luftėn pėr mbrojtjen e vendit dhe bashkimin kombėtar.

Mė 24 shtator 1915 forcat pushtuese serbo-malazeze, nė bashkėpunim tė ngushtė me reaksionin bajraktaro-ēifligar e klerikal vendas, e shtinė nė dorė pabesisht dhe e vranė nė Sheshėz afėr Oroshit

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi