Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Sun May 27, 2018 8:29 am


You are not connected. Please login or register

Zbulohen gjurmė tė njė cunami shekullor nė Oqeanin Indian

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

X

avatar
WebMaster
WebMaster
•

Shkencėtarėt thonė se kanė zbuluar prova tė njė cunami shumė tė fuqishėm qė ka goditur bregun e Oqeanit Indian rreth 600 vjet mė parė, i krahasueshėm nga forca me cunamin qė la 230 mijė tė vdekur nė tė njėjtėn zonė nė vitin 2004.

Studimet e botuara nė numrin e fundit tė revistės “Nature” dokumentojnė prova nė depozitat ranore nė Indonezi dhe Tajlandė, qė tregojnė se cunami masiv ndodhi nė kėto brigje ndėrmjet viteve 1290 dhe 1450.

Studiuesit kanė bėrė analizat e mostrave tė dheut nė depozitat ranore. Sipas rezultateve del se cuname tė tilla ndodhin nė bregdetin e Oqeanit Indian ēdo 600 -700 vjet.

(s.g/Voa/BalkanWeb)

http://Shqiperia.co.nr

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi