Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Mon Jul 23, 2018 10:36 am


You are not connected. Please login or register

Fullani: Kemi mbikqyrur sistemin bankar

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1default Fullani: Kemi mbikqyrur sistemin bankar prej Fri Nov 21, 2008 12:54 am

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Guvernatori i Bankes se Shqiperise, Adrian Fullani ne nje interviste ne emisionin “Top Story” ne TCH ka dhene arsyet perse sistemi financiar shqiptar eshte me pak i prekur nga kriza globale ekonomike.

Gjate fjales se tij, Fullani ka dhene edhe arsyet perse nisi kjo krize ne tregun nderkombetar. “Kjo filloi si nje krize e shtepive, por me pas ajo u kthye ne nje krize besimi. Dhe duke qene se u be e tille lufta e saj frontale u be me e veshtire. Kryesisht u preken shtresat e varfera, ato te paarsimuara dhe emigrantet. Nga ana tjeter, duke qene se u rrit kostoja e ratave, filluan te degradonin dhe kredite per shtepite dhe ne kete situate u krijuan probleme me investimet”, ka sqaruar Fullani.

Ndersa duke u perqendruar tek sistemi financiar vendas, guvernatori ka bere te ditur se permes supervizionit te sistemit bankar eshte shmangur falimentimi i bankave.

“Kredia bankare ka qene nje element i rendesishem per zhvillimin ekonomik vendas dhe BSH ka qene e perqendruar ne mbikeqyrjen e sistemit bankar, duke krijuar incentivat perkates. Gjithashtu, BSH ka vene nje theks mjaft te fuqishem persa i takon supervizionit. Nese sot jemi me te mbrojtur nga kriza nuk eshte rastesi”, ka deklaruar Fullani.

Sipas tij, bankat shqiptare nuk jane prekur nga fenomeni i kredive te keqija dhe fale kesaj situate krijohen fonde qe mund te rrisin kapitalin e tyre.

“Nese kemi kredi me probleme, qe nuk jane kredi te keqija, nga keto kredi gjenerohen fonde brenda bankave qe shkojne nga 40% ne 90%. Pra keto probleme tek ne jane mjaft te kontrolluara per momentin. Bankat duhet te rrisin kapitalet e tyre”, ka pohuar Fullani, i cili ka theksuar se nje tjeter element i rendesishem eshte likuiditeti.

“Nje tjeter element eshte likuiditeti. Vendet kane rene ne krize pasi niveli i likuiditetit ishte mjaft i ulet. Ndersa tek ne nuk eshte keshtu, likuiditeti eshte 40%. Sistemi bankar shqiptar mbart elementet e sigurise per te ardhmen. Ka disa rrjeta sigurie qe kane bere qe sistemi jone te jete me pak i prekur”, ka shtuar Fullani.

http://Shqiperia.co.nr

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi