Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Mon Jul 23, 2018 10:40 am


You are not connected. Please login or register

CIA, skenar ogurzi pėr Greqinė

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1default CIA, skenar ogurzi pėr Greqinė prej Sun May 22, 2011 6:27 pm

X

avatar
WebMaster
WebMaster

22/05/2011 12:30


Pėr njė makth me revolta tė pėrgjakshme nė Greqi dhe skena si ato qė u zhvilluan nė Argjentinė para disa vitesh paralajmėron investitorėt e huaj Agjensia e Qendrore e Informacionit, CIA.


“Revolta dhe fenomenet e pėrgjakshme tė dhunės do tė kenė njė pėrshkallėzim tė dukshėm sa mė shumė qė rriten masat financiare tė qeverisė pėr pėrballimin e krizės”, nėnvizohet nė raportin e saj.

Sipas mediave greke qė analizojne raportin, pavarėsisht diplomacisė ekonomike qė ushtron FMN nė Greqi me parashikime kurajoze nė mėnyrė qė tė mos humbasė kapitalet e dhėna borxh, shėrbimet sekrete tė SHBA shprehen hapur se ditėt mė tė vėshtira janė pėrpara dhe reagimet e ashpra sociale do tė bllokojne zbatimin e programit tė politikės ekonomike duke ēuar nė revolta tė pėrgjakshme dhe bastisje.

“Sindikatat greke kanė reaguar ndaj masave tė reja financiare, por deri tani grevat kishin njė ndikim tė kufizuar ndaj qėllimit tė qeverisė pėr tė zbatuar reformat. Njė rritje e protestave tė gjera do tė mund tė vinte nė dyshim aftėsinė e qeverisė tė zbatonte reformat dhe synimet e saj pėr buxhetin, por gjithashtu do tė ēonte nė revolta ose dhunė”, thuhet nė raport.

Gjithashtu vihet nė dukje se nė vitin e kaluar borxhi grek shkaktoi presion tė madh tek Eurozona dhe lindi problematikėn nėse njė vend anėtar mund tė pėrjashtohet prej saj apo mund ta braktisė me dėshirėn e vet monedhėn e pėrbashkėt.

“Greqia vėrtet po zbaton reformat e duhura, por pyetja ėshtė se sa e aftė do tė jetė qė t’i vazhdojė ato sepse parashikimet e tregjeve botėrore janė tė zymta dhe revolta popullore do tė rritet nė maksimum”, pėrfundon raporti.


Top Channel

http://Shqiperia.co.nr

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi