Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Mon Jul 23, 2018 10:41 am


You are not connected. Please login or register

Bisedimet Serbi-Kosovė

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1default Bisedimet Serbi-Kosovė prej Sun May 22, 2011 6:28 pm

X

avatar
WebMaster
WebMaster

22/05/2011 09:15


Presidenca e Kosovės ėshtė jashtė informatave direkte pėr procesin e dialogut ndėrshtetėror Kosovė- Serbi.


Shefja edelegacionit kosovar, Edita Tahiri, sqaroi pozicionin e kėshilltarit tė presidentes Atifete Jahjaga nė kėtė proces, i cili u emėrua ditė mė parė si pėrfaqėsuesi saj. Nė njė bisedė me telefon ajo tha se Ilir Deda sipas platformės qeveritare ėshtė zyrtar ndėrlidhės mes zyrės sė presidentit dhe zyrės sė udhėheqėsit tė dialogut.

Por, sipas zonjės Tahiri, kėshilltari i presidentes nuk do tė jetė pjesė e takimeve dypalėshe dhe se pėr diskutimet me palėn serbe ai do tė informohet nga dy kėshilltarėt e saj.

Ndėrsa, siē tha Tahiri, nė platformėn e qeverisė pėr kėtė proces ėshtė e paraparė qė koordinimet rreth procesit dhe vendimmarrjes tė bėhen me presidencėn e Kosovės. Njė gjė tė tillė do ta bėjėkryeministri Hashim Thaci.

Mospėrfaqėsimi i presidencės ashtu siē ėshtė paralajmėruar nė kėtė proces ka nxitur reagimin e njohėsve tė rrethanave politike nė Kosovė.

Ditė mė parė Ilir Deda ėshtė pyetur pėr rolin e tij nė kėtė proces. Por ai ėshtė larguar pa dhėnė njė pėrgjigje tė qartė.

Sidoqoftė, sipas burimeve zyrtare tė qeverisė, Deda ka qenė i ftuar nė njė takim nė Bruksel, por vetėm sa pėr tė parė mėnyrėne realizimit tė tij.

Ai kishte refuzuar tė shkojė pėr shkaqe shėndetėsore. Nė presidencė ditėn e shtunė kanė refuzuar tė bėjnė komente mė shumė pėr kėtė cėshtje.


Top Channel

http://Shqiperia.co.nr

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi