Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Sun May 27, 2018 8:30 am


You are not connected. Please login or register

Foto fakte

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 2]

1default Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 5:47 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Njė arush pellushi
varet nė pjesėn e
pėrparme tė njė
tanku tė ushtarėve
kanadezė nė
Afganistan. Ata
kanė 4 vjet qė
ndodhen nė kuadrin
e koalicionit tė
NATO-s nė qytetin
e Kandaharit, njė
ndėr mė
problematikėt e
vendit aziatik

http://www.slubnight.ucoz.com

2default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 5:56 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
JASHTE TEME


EDITOI DEVILEdituar pėr herė tė fundit nga DeViL nė Thu Apr 17, 2008 10:28 pm, edituar 1 herė gjithsej

http://Shqiperia.co.nr

3default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 5:58 pm

ela

avatar
user i ri
user i ri
JASHTE TEME


EDITOI DEVIL

4default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 5:58 pm

ela

avatar
user i ri
user i ri
JASHTE TEME


EDITOI DEVIL

5default Waw prej Sun Mar 16, 2008 6:00 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
JASHTE TEME


EDITOI DEVILEdituar pėr herė tė fundit nga DeViL nė Thu Apr 17, 2008 10:27 pm, edituar 1 herė gjithsej

http://Shqiperia.co.nr

6default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:01 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
JASHTE TEME


EDITOI DEVILEdituar pėr herė tė fundit nga DeViL nė Thu Apr 17, 2008 10:27 pm, edituar 1 herė gjithsej

http://Shqiperia.co.nr

7default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:02 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
JASHTE TEME


EDITOI DEVILEdituar pėr herė tė fundit nga DeViL nė Thu Apr 17, 2008 10:26 pm, edituar 1 herė gjithsej

http://Shqiperia.co.nr

8default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:05 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
1#
FOTO E FAMSHME E BERE ME 5 QERSHOR 1989 NGA FOTOGRAFI JEFF WIDENER.
FOTO E REBELIT TE PANJOHUR I CILI NDALOI AUTOKOLONEN E TANKEVE NE SHESHIN TIAN'ANMEN, NE PEKIN, KRYEQYTETI I REPUBLIKES POPULLORE TE KINES.
REBEL I PROTESTAVE STUDENTORE TE CILAT NISEN ME 15 PRILL DERI NE 5 QERSHOR 1989 E CILA NUMEROI 2600 TE VDEKUR DHE RRETH 30 000 TE PLAGOSUR.
2#
Njė mi dhe njė mace qė
qėndrojnė bashkė? Kėtė
kanė arritur tė bėjnė dy
shkencėtarė japonezė,
duke kanė krijuar nė
laborator njė mi qė
nuk ka frikė nga macet.
Ata bėnė njė modifikim
gjenetik te miu duke
“shuar” receptorėt e trurit
qė sinjalizonin erėn
e maceve dhe vinin nė
lėvizje neuronet e frikės
3#
Njė qenush i
veshur si ithtar i
Harley Davidson
nė krahėt e tė
zotit, nė prag tė
fillimit tė njė
prej garave mė
popullore tė
motorėve nė
Kaliforni, "Garės
sė Dashurisė" me
motorin e
famshėm

4#
Kulla e famshme e
Pizės, nė Itali
(fotoja majtas), nuk
ėshtė mė e pjerrėta
nė botė. Sipas librit
tė rekordeve gines,
"kampionia" e
vėrtetė ėshtė kulla
e njė kishe tė vogėl
tė shekullit tė 15 nė
njė fshat gjerman
(fotoja djathtas). Me
njė lartėsi prej 25
metrash, kėndi i
kullės sė kishės
anohet me 5.07
gradė, ndėrkohė qė
kulla e Pizės ka njė
pjerrtėsi prej vetėm
3.97 gradėsh
5#
Djem tė vegjėl nė
tualet, nė njė nga
kopshtet e shumtė
shtetėrorė tė Pekinit.
Kina ka 18
milionė meshkuj
mė shumė se femra,
nė moshė pėr
t'u martuar. Shkaku
ėshtė politika e
ndjekur e aborteve
selektive, ku femrat
kanė qenė ato
qė e kanė pėsuar
gjithmonė nė njė
vend qė tradicionalisht
i ka dhėnė
mashkullit mė
shumė vlera, duke
e vendosur nė
piedestal nė krahasim
me femrėn

6#
Djem tė vegjėl nė
tualet, nė njė nga
kopshtet e shumtė
shtetėrorė tė Pekinit.
Kina ka 18
milionė meshkuj
mė shumė se femra,
nė moshė pėr
t'u martuar. Shkaku
ėshtė politika e
ndjekur e aborteve
selektive, ku femrat
kanė qenė ato
qė e kanė pėsuar
gjithmonė nė njė
vend qė tradicionalisht
i ka dhėnė
mashkullit mė
shumė vlera, duke
e vendosur nė
piedestal nė krahasim
me femrėn

7#
Ėshtė njė nga
diamantet mė tė
mėdhenj tė zbuluar
ndonjėherė.
“Atdheu” i tij ėshtė
Lesotho. Ėshtė 493
karatėsh dhe sapo
u shit plot
10 milionė dollarė
nė Antwerp tė
Belgjikės

8#
Jetojnė nė njė
vend ku vdekja
ėshtė e pranishme
kudo dhe
nė mėnyrė brutale,
ndaj ndihen
me fat qė
janė ende gjallė
e mirė me shėndet
tė gjithė nė
familje. Nė njė
studio fotografike

Basra tė Irakut,
njė foto e tillė
ėshtė njė gjė e
rrallė

9#
Kėto kėpucė tė
pėrhapura nė
sheshin qendror
tė njė qyteti kilian,
dikur kanė
qenė tė grave, tė
cilat janė vrarė
nga burrat. Krimi
nė familje nė
vendin amerikano-
latin ka
kapur pėrmasa
shqetėsuese dhe
njė organizatė ka
pėrdorur kėtė
mėnyrė ekspozimi
pėr tė
ndėrgjegjėsuar
popullatėn

10#
Ky ēift anglez kishte
vendosur qė pas martesės ta
ndėrtonte jetėn nė Zelandėn
e Re, por jo gjithēka tė ecėn
vaj. Sipas ligjit neozelandez
tė emigracionit, nėse je
mbipeshė nuk mund tė
shkelėsh nė vend, madje
edhe me dokumente tė
rregullta. Tani nuses nuk
i ngelet gjė tjetėr veēse tė
arrijė peshėn e kėrkuar
nga shteti pėr t’u bashkuar
me bashkėshortin qė ishte
brenda “standardeve”
11#
Cila ėshtė mėnyra mė
e mirė pėr tė lėvizur nė
Paris kėto ditė...? Ndoshta
pakkush mund ta imagjinojė
pėrgjigjen e saktė. Gjithsesi,
biēikleta rezulton mjeti mė i
leverdishėm. Kjo, pasi prej
gjashtė ditėsh sindikatat e
transportit kanė shpallur
grevė, duke krijuar probleme
tė panumėrta nė
qarkullim dhe vėshtirėsi tė
mėdha pėr francezėt. Ndaj,
edhe kėta parisienė kanė
bėrė zgjedhjen e duhur: njė
biēikletė ėshtė ajo qė duhet

12#
Kėta vullnetarė francezė dhe
paqeruajtėsit gjermanė nė
Bosnjė po gėzojnė, pasi ky
avion, njė “Douglas-47”,
“veteran” i betejave mė
tė mėdha tė Luftės sė Dytė
Botėrore, po shpėtohet. Pas
njė serie tė gjatė pėrpjekjesh
tė aktivistėve francezė, mė
nė fund avioni po transportohet
drejt Francės ku edhe
do tė vendoset nė njė muze.
Pėr ironi tė fatit, janė trupat
gjermane, ato kundėr tė
cilėve “veterani” hodhi sa e
sa bomba, ata qė po mundėsojnė
shpėtimin

13#
Kėta vullnetarė francezė dhe
paqeruajtėsit gjermanė nė
Bosnjė po gėzojnė, pasi ky
avion, njė “Douglas-47”,
“veteran” i betejave mė
tė mėdha tė Luftės sė Dytė
Botėrore, po shpėtohet. Pas
njė serie tė gjatė pėrpjekjesh
tė aktivistėve francezė, mė
nė fund avioni po transportohet
drejt Francės ku edhe
do tė vendoset nė njė muze.
Pėr ironi tė fatit, janė trupat
gjermane, ato kundėr tė
cilėve “veterani” hodhi sa e
sa bomba, ata qė po mundėsojnė
shpėtimin

14#
Izraeli ka “blinduar”
kufirin me Rripin e
Gazės, e kėshtu
palestinezėve tė izoluar
nė kėtė zonė po u
vėshtirėsohet jeta, deri nė
atė pikė sa edhe kafshėt
kanė filluar t’i ushqejnė
me karafila. Qė kur
Hamasi mori kontrollin
e Gazės muaj mė parė,
Izraeli ka mbyllur
kufijtė, duke penguar
fermerėt tė eksportojnė
produktet e tyre

15#
Ngjyrat e muzgut reflektohen
nė akullin e liqenit tė
ngrirė, Vermilion, nė
Alberta tė Kanadasė. E
nė njė panoramė tė tillė,
tė mrekullueshme, banorėt
lokalė kalojnė orė
tė tėra duke patinuar.
Patinazhi nė Kanada
ėshtė nė fakt njė nga
sportet dimėrore mė tė
preferuara, por kur shtohet
edhe njė panoramė e tillė,
ai bėhet i magjishėm


16#
Zog, apo aeroplan?
Asnjė nga tė dyja. Kėto
foto tė rralla janė bėrė
nė pjesėn perėndimore
tė Gjirit tė Meksikės,
ku njė fotograf ka
arritur tė fiksojė disa
pamje tė mrekullueshme
tė njė peshku
–fluturues nė gjendje tė
hidhet rreth dy metra
lart nga deti


http://www.slubnight.ucoz.com

9default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:08 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Tė pėrfshirė nga
pasiguria pėr tė
ardhmen e tyre,
ndėrsa vendi ndodhet
nė mesin e njė
"lufte" deri tani
diplomatike me
pjesėn tjetėr tė
botės, iranianėt po i
drejtohen gjithnjė e
mė shumė botės sė
fallxhorėve. Mund
tė thuash pa frikė
qė biznesi mė nė
rritje kėto kohė nė
vend ėshtė ai i
parashikuesve tė
fatit, tė cilėt kanė
nisur "tė vėnė"
dhjamė nga "prurjet"
e shumta tė
javėve tė fundit


http://www.slubnight.ucoz.com

10default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:08 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Janė njė ēift,
por jo
dhėndėr dhe
nuse. Sipas
amerikanėve
janė dy terroristė
tė rrezikshėm
irakianė,

maskuar, qė
pėr tė mos
rėnė nė sy
ishin sajuar si
njė ēift i sapomartuar.
Kjo foto ėshtė
marrė nė momentet
e para
tė kapjes


http://www.slubnight.ucoz.com

11default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:08 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Eshtė, pa dyshim,
shishja mė e madhe
e verės nė botė, e
certifikuar sė fundi
edhe nga libri i
rekordeve
"Guinness". Brenda
saj ndodhen 490
litra tė verės
austriake "Grande
Cuvee" TBA NV
nr.7. Nėse do t'u
referoheshim
gotave pėr ta
mbushur tė tėrėn do tė
duheshin 640 tė tilla


http://www.slubnight.ucoz.com

12default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:09 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Afrika dhe Azia
janė "kampionet" e
SIDA-s nė planet,
me njė numėr tė
infektuarish qė
sipas disa statistikave
shkon nė 30
milionė vetė. Edhe
pse ēdo vit, mė 1
dhjetor,
ndėrgjegjėsimi i
personave pėr
parandalimin e
infektimit dhe i
institucioneve pėr
gjetjen e vaksinės
arrin kulmin, e
vetmja e gjė e
sigurt qė ndodh
ėshtė rritja e
numrit tė tė sėmurėve
dhe atij tė
fjongove tė kuqe


http://www.slubnight.ucoz.com

13default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:10 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Sipas njė studimi tė
fundit, tė rinjtė e Rusisė
dhe Singaporit janė mė
tė dhėnėt pas librave nė
krahasim me
bashkėmoshatarėt e tyre
nė botė. Shkaku?
Propaganda e
vazhdueshme dhe gjetja
e mėnyrave origjinale
pėr tė tėrhequr drejt
librit njė brez qė njeh
gjithnjė e mė tepėr vetėm
realitetin e videolojėrave


http://www.slubnight.ucoz.com

14default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:10 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Emri i saj ėshtė
Ewereka, ka pasion
pikturėn dhe ka bėrė
mė shumė se 1000 portrete.
Deri kėtu nuk ka
asgjė tė ēuditshme nėse
nuk do tė tregonim se
“artistja” ėshtė njė
dele. Pėr tė realizuar
punimet e saj, delja (qė
ėshtė pronė e njė piktoreje)
ka nė dispozicion
njė penel tė veēantė


http://www.slubnight.ucoz.com

15default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:10 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
[b]Parlamenti
Britanik, Syri i
Londrės dhe
ndėrtesa tė
tjera tė
qendrės sė
kryeqytetit
anglez janė
ndėrtuar me
bukė xhenxhefili
nga njė artist
londinez.
Pėr tė gjithė
kompozimin
janė pėrdorur
50 kg miell

http://www.slubnight.ucoz.com

16default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:11 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
"Gjithēka pėr tė
cilėn ke nevojė
ėshtė dashuria". Kjo
ėshtė tema e njė
ekspozite nė
Londėr, me vepra
moderne qė kanė si
lajtmotiv dashurinė.
Ajo do tė ēelet nė 14
shkurtin e ardhshėm,
nėn kujdesin
e liderit tė grupit
irlandez U2 dhe
paratė qė do tė
mblidhen nga shitja
e veprave do tė
shkojnė nė favor tė
programeve tė
luftės kundėr SIDA-s


http://www.slubnight.ucoz.com

17default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:11 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Nuk ėshtė nė
Afrikė, por pak
metra larg
Shtėpisė sė Bardhė.
Kjo ėshtė njė
dalje nė njė stacion
metroje nė
Uashington, qė nė
orėt e vona tė
natės popullohet
nga njė numėr
gjithnjė e nė rritje
njerėzish tė pastrehė,
tė cilėt
kalojnė aty orėt
qė i ndajnė nga
mėngjesi


http://www.slubnight.ucoz.com

18default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:12 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Kjo javė ka
ndezur dritat e
festave tė fundvitit
nė mbarė
botėn. Qytetet
kryesore, por
edhe ato periferike
nisin tė
vendosin llambushkat
karakteristike

qendrat e tyre
nė prag tė
Krishtlindjeve,
si dhe pėr tė
celebruar fundin
e 12 muajve
dhe fillimin e
2008-ės


http://www.slubnight.ucoz.com

19default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:12 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Kjo ėshtė specia e re
e Kobrės e
zbuluar nė Kenia dy
ditė mė parė nga njė
grup kėrkuesish.
Gjarpri, qė ėshtė i
gjatė rreth dy
metra e gjysmė,
ėshtė nė gjendje tė
vrasė 20 persona me
njė tė kafshuar


http://www.slubnight.ucoz.com

20default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:12 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Gra tė etnisė maasai,
nė Kenia, ndėrsa
pėrgatitin ushqimin
tradicional pėr tė festuar
Ditėn Ndėrkombėtare
tė Indigjenėve. Me kėtė
rast, nė shumė zona
tė Afrikės, do tė ketė
festa qė zakonisht
organizohen sipas
traditave tė fiseve tė
ndryshme


http://www.slubnight.ucoz.com

21default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:12 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Me afrimin e
Krishtlindjeve
gdhendja dhe
shitja e kryqeve
ėshtė njė nga
bizneset mė
fitimprurėse nė
qytetin e Jezusit,
Betlehem.
Zakonisht
preferohet druri
i ullirit. Shumė
njerėz vijnė
posaēėrisht pėr
kėto kryqe nė
tokat palestineze
nė javėt e
fundit tė vitit


http://www.slubnight.ucoz.com

22default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:13 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Mijėra besimtarė
myslimanė rreth
Kaabės nė brendėsi
tė Xhamisė sė
Madhe nė Mekė tė
Arabisė Saudite.
Aktualisht, mbi
1 milion myslimanė
ndodhen nė vendin
e shenjtė nė
pelegrinazhin e tyre
tė pėrvitshėm


http://www.slubnight.ucoz.com

23default Re: Foto fakte prej Sun Mar 16, 2008 6:13 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Kjo ėshtė lavanteria
e hapur mė e madhe
nė botė dhe
ndodhet nė periferi
tė qytetit indian tė
Mumbait. Nė tė
janė punėsuar 4000
persona, tė cilėt
punojnė pa
ndėrprerje, natė e
ditė, pėr tė
pėrballuar kėrkesat
e njė metropoli
gjigand


http://www.slubnight.ucoz.com

24default Re: Foto fakte prej Mon Mar 17, 2008 10:38 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Rasti Spitzer duket se po
ndihmon edhe tregtinė.
Kur nuk janė shuar ende
polemikat mbi dorėheqjen
e ish-guvernatorit tė Nju
Jorkut, nė treg kanė dalė
bluzat me dizajnime tė
ndryshme, ku ēdokush
ėshtė i lirė tė zgjedhė pėr
tė mbajtur nė kraharor
atė qė mendon pėr
ēėshtjen qė tronditi Nju
Jorkun. Ka pėr tė gjitha
shijet... dhe xhepat


http://www.slubnight.ucoz.com

25default Re: Foto fakte prej Thu Mar 20, 2008 3:17 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Ėshtė ndoshta
pija mė e
shtrenjtė nė
botė. Kėto
12 shishe tė
markės sė
famshme tė
shampanjės,
"Pierre-Jouet",
do tė
jenė nė treg
qė nga e
enjtja, me
njė ēmim
rreth 50 mijė
euro secila


http://www.slubnight.ucoz.com

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 2]

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi