Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Sun Jun 24, 2018 5:26 pm


You are not connected. Please login or register

Vendimi i KQZ-sė, reagon Ashton dhe Fule

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1default Vendimi i KQZ-sė, reagon Ashton dhe Fule prej Tue May 24, 2011 11:00 pm

X

avatar
WebMaster
WebMaster

Vendimi i KQZ-sė, reagon Ashton dhe Fule
24/05/2011 21:35

Vendimi i KQZ-sė, reagon Ashton dhe Fule
Qendrimi i shprehur nga zėdhėnėsja e Komisionit Evropian, Natasha Batler, kur u pyet nė mesditė nga TCH mbi njohjen e rezultatit tė KQZ-sė dhe pėrmbushjen e standardeve ndėrkombėtare pėr zgjedhje demokratike, ėshtė pėrforcuar nė mbrėmje dhe nga pėrfaqėsuesja e lartė Ashton dhe Komisioneri pėr Zgjerim Fule.

Pėrmes njė deklaratė tė pėrbashkėt, Ashton dhe Fule pėrsėrisin se “kanė mbajtur shėnim rezultatin e KQZ-sė, por llogjika ligjore e pėrdorur nga KQZ pėr tė pėr tė numėruar votat e kontestuara ėshtė njė ēėshtje shqetėsuese”.

Dy zyrtarėt e lartė tė BE-sė insistojnė se “proēesi zgjedhor nuk ka mbaruar. Bashkimi Europian do tė ndjekė nga afėr mbylljen e proēedurave tė ankesave dhe publikimin e rezultatit pėrfundimtar, si dhe vlerėsimin e proēesit nga OSBE/ODIHR”, thuhet nė komunikatėn pėr shtyp, duke nėnvizuar sėrish se “BE pret qė proēedurat pėr ankesat do tė jenė tė ndershme, transparente dhe se ato do tė kryhen nė mėnyrė tė pavarur e nė pėrputhje tė plotė me kuadrin ekzistues ligjor”.

Thirrjes se Buttler pėr tė gjetur zgjidhje ligjore konsensuale pėr ato ēėshtje qė nuk pėrcaktohen qartė nė Kod, duke lėnė mundėsi pėr interpretime juridike, Ashton dhe Fule i shtojnė dhe njė sqarim tė posaēėm:

“Pėr kėtė qėllim palėt duhet tė hyjnė menjėherė nė dialog, nė mėnyrė qė tė bien dakord pėr njė kuptim tė pėrbashkėt sesi t’i drejtohen ēėshtjes sė votave ‘tė gabuara’. Kėrkesa pėr kėshille tė pavarur nga jashtė pėr vendimin e diskutueshėm tė KQZ-sė mund tė jetė njė opsion pėr t’u konsideruar”.

Nė pėrfundim tė qendrimit tė tyre, pėrfaqėsuesja e Lartė e BE-sė dhe Komisioneri pėr Zgjerim bėjnė thirrje qė interesat e vendit tė mbizotėrojnė ndaj interesave partiake dhe se “udhėheqėsit politikė duhet tė jenė nė lartėsinė e aspiratave demokratike dhe europiane tė qytetarėve shqiptare”.

Top Channel

http://Shqiperia.co.nr

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi