Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Mon Jul 23, 2018 10:39 am


You are not connected. Please login or register

Pretenca pėr bandėn e Durrėsit

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1default Pretenca pėr bandėn e Durrėsit prej Tue Oct 11, 2011 12:41 pm

X

avatar
WebMaster
WebMaster

Gjatė pretencės sė saj, Prokuroria e Krimeve tė Rėnda kėrkoi burgim tė pėrjetshėm pėr pesė nga tė pandehurit e bandės sė Durrėsit, mes tė cilėve edhe tė penduarin Adriatik Coli.

Kėrkesa mė e ulėt qė bėri pėrpara gjykatės prokuroria, ishte 20 vjet burg pėr dy nga tė pandehurit qė ndihmuan nė tentativėn pėr vrasjen e Lulzim Berishės gjatė vitit 2005.

Emri i parė i listės sė tė pandehurve, Lulzim Berisha akuzohet pėr tė paktėn pesė vrasje dhe krijim bande tė armatosur dhe nė bashkimin e dėnimeve pėr tė u kėrkua dėnimi kapital.

E njėjta pretencė pėr Plaurtent Dervishajn, kunatin e tij, si edhe pėr Indrit Taullain e Indrit Doklen.

I vemti qė i shpėton dėnimit me burgim tė pėrjetshėm ėshtė i penduari Coli, i cili pėrfiton nė bazė tė nenit pėr bashkėpunėtorėt e drejtėsisė njė tė tretėn e dėnimit dhe pėr tė kėrkohet 10 vjet burg.

Gjithashtu, prokruroria kėrkoi 25 vjet burg pėr Sardian Sulejmanin, Kujtim Bunėn, Altin Ollonin, Elvis Hoxhosmanin, Alban Nelin, Selman Hetin e Spartak Kalthin, qė tė gjithė tė akuzuar si anėtarė tė bandave respektive tė Lulzim Berishės e Indrit Dokles.

Masė mė e lehtė u kėrkua pėr dy kosovarėt qė nuk janė arrestuar ndonjėherė. Osman Korpuzi dhe Ahmet Ajeti, dy personat qė morrėn pėrsipėr vrasjen e Lul Berishės, por qė nuk e realizuan dot.

Pretenca e prokurorit, voluminoze prej 286 faqesh, zgjati nė leximin e saj mė tepėr se gjashtė orė.

Avokatėt kėrkuan mė tepėr se njė muaj kohė pėr tė bėrė mbrojtjen e tyre, por kryetari i trupit gjykues u shpreh se pėr shkak se procesi ka njė kohė tė gjatė qė ka nisur, mbrojtja ka kohė deri te hėnėn e ardhshme.

http://Shqiperia.co.nr

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi