Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Mon Jul 23, 2018 10:33 am


You are not connected. Please login or register

Droga/Alkoli/Duhani

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 2]

1default Droga/Alkoli/Duhani prej Thu Mar 13, 2008 4:19 pm

X

avatar
WebMaster
WebMaster
Per menimin tim drog mos pini kurse alkol dhe duhon nga pak po mos e ekzagjeroni shum Very Happy

http://Shqiperia.co.nr

2default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Thu Mar 20, 2008 9:25 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Ndersa per mendimin tim .. mos e degjoni kete Webmasterin se i bie cik si kodrra pas bregut Razz

http://www.slubnight.ucoz.com

3default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Thu Mar 20, 2008 9:32 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Varesia.

Ne Opiatet analgjezike perfshihen jo vetem drogat e derivuara nga "bocja" e opiumit (opiumin dhe morfinen) por gjithashtu drogat sintetike qe kane veprim te ngjashem mjeksor me morfinen, si psh petidinen, metadonin, e dekstropropoksifenin {pethidine,methadone dhe dextropropoxyphene} . Perdorimi frekuent i tyre sjell Tolerance, dhe te gjithe kane potencial per Varesi. Ne mes tyre, HEROINA ESHTE ME E FORTA, ME E ABUZUARA, DHE ME E RREZIKSHMJA. Gjithashtu eshte e shoqeruar me sjellje kriminale. Vetem disa jave pas perdorimit, Simpomat e Terheqjes mund te shfaqen nese droga ndalohet; Frika nga keto Efekte te Terheqjes mund te jete nje incentive (shtytje) per te vazhduar perdorimin. Ne perdoruesit e rregullt, vesi i kesaj droge shpesh shoqerohet nga nje menyre jetese qe sillet e percaktohet nga kjo droge.


Menyra e perdorimit.
Nje puder ngjyre te bardhe ose si kafe e hapur, Heroina pihet si duhani, thithet me hunde, ose injektohet me shiringė. Opiatet e tjera mund te merren nga goja.


Perdorimet e ligjshme.
Heroina perdoret gjeresisht ne Britani e ne Belgjike, per trajtimin e dhimbjeve akute teper te forta, si p.sh ato qe vijne pas nje goditje ne zemer. Nuk perdoret nga mjekesia e vendeve te tjera.
Opiate te tjera, si morfina e metadoni, perdoren si analgjezike. Shumica e opiateve jane te klasifikuara si droga te klases A. Opiatet e "buta" si Koedina (codeine) perfshihen ndonjehere ne ilacet per supresimit e kolles dhe ne preparatet kunder diarrese, e jane te perfshira nen Skedinen e V .


Efektet afatshkurter.
Opiatet e forta induktojne nje ndjenje vetekenaqesie e lumturie. Dhimbja sikur iken dhe aktiviteti i sistemit nervor qendror depresohet; frymemarrja dhe ritmi i zemrės ulen e refleksi i kolles (te kolliturit) inhibohet. Ata qe i perdorin keto per here te pare kane marrje mendesh e te vjella. Me doza mė tė larta, rriten shancet pėr humbje tė vetėdijes, nganjėherė kjo sjell koma e nė raste tė rralla ēon nė vdekje nga arresti respirator.


Efektet afatgjate. Rreziqet.
Perdorimi per nje kohe te gjate i Opiateve sjell konstipacion, ulje te deshires seksuale, crregullim te ciklit menstrual, e ulje te oreksit.
Mosushqimi, e cilesia e ulet nutricionale shoqeruar keto me neglizhim personal mund te sjellin nje shendet te dobet te individit.
Drogat e rruges jane shpesh te perziera "cut- ne anglisht " me substanca te tjera si Kafeine, Kinine, Puder (Talkum Powder), dhe miell, te cilat mund te demtojne enėt e gjakut dhe bllokojne mushkerite. Gjithashtu ka rrezik per abcese ne vendin e infektimit. Infeksionet e rrezikshme, sic jane hepatiti, sifilisi, dhe virusi i imuno-deficiences njerezore HIV, mund te transmetohen nga perdorimi i shiringave te papastra qe perdoren disa here rradhasi nga perdoruesit.Disa jave pas perdorimit te rregullt, Lenia e Menjehershme e opiateve sjell nje tip sindromi te terheqjes te ngjashme me gripin, shenja te cilat fillojne nga 6-24 ore pas marrjes se dozes se fundit. Simptomat mund te perfshijne: rrjedhje ne hunde e ne sy, djerse te ngrohta e te ftohta, pagjumesi, dhimbje muskujsh, dridhje, marrje mendesh, te vjella, diarre, spasma muskulare e krampe abdominale. Keto efekte arrijne kulmin 48-72 ore pas ndalimit te droges e gradualisht zhduken pas 7-10 ditesh.Shenjat e abuzimit.
Nje perdorues i opiateve mund te tregoje shenja te tilla si apati, neglizhim te paraqitjes personale e te higjenes, humbje oreksi dhe renie ne peshe, humbje te interesit per argetimet e hobby te meparshme, mosperfillje ndaj aktiviteteve sociale, personave qe e rrethojne dhe detyrimeve individuale.
Perdoruesit shpesh orientohen drejt krimit per te vazhduar financimin e vesit te tyre. Shenjat e intoksikimit perfshijne pupila si te ngurtesuara ne nje pike dhe nje paraqitje te paorientuar qe shpesh i ngjan sjelljes se nje te piri.

http://www.slubnight.ucoz.com

4default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Thu Mar 20, 2008 9:33 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Varesia.
E marre rregullisht kokaina krijon varesi tek perdoruesit. Keta mund te behen dependent nga ana psikologjike nen efektet e saj fizike e psikologjike, e mund te vihet re nje rritje e dozes per mbajtur te njejtat efekte (ose per ti rritur ato), gjithashtu per te parandaluar nje ndjenje te lodhjes ekstreme e te depresionit qe mund te vije si pasoje e ndalimit te kesaj droge.
Ky rrezik eshte me i larte tek nje forme e larte e kokaines qe ne e quajme KRAK (Crack) ose qe njihet nga perdoruesit si "freebase" .


Menyra e perdorimit.
Pihet si duhani, thithet nga hunda, e me raste merret me injeksione.


Perdorimi ligjor.
Ne te kaluaren jo te larget Kokaina eshte perdorur gjeresisht si anastetik lokal. Sot perdoret ngandonjehere per anastezi topikale ne sy, goje e fyt perpara operacioneve te vogla kirugjikale ose te tjera procedura. Megjithate, nisur nga efektet anesore te saj dhe potencialin per abuzim, kokaina eshte sot pothuajse kudo nje droge e klasit A.


Efektet afatshkurter.
Kokaina eshte stimulant i sistemit nervor qendror. Ne doza te moderuara antagonizon lodhjen dhe prodhon nje ndjenje te pergjithshme kenaqesie dhe eksitimi. Oreksi reduktohet. Ne efektet fizike futen; rritje e ritmit te zemrės dhe presionit te gjakut, dilatatim i pupilave (zgjerim), tremor dhe djersitje profuze. Dozat e larta mund tė sjellin agjitim, ankth, paranojė dhe halucinacione. Paranoia mund tė prodhojė njė sjellje agresive. Doza shume te larta te kokaines mund te sjellin konvulsion dhe vdekje si pasoje e infarkteve kardiake apo kolaps te zemres.Efektet afatgjate dhe rreziqet.
Perdorimi i rregullt i kokaines mund te sjelle agjitim, pagjumesi, hypereksitim, marrje mendesh e humbje ne peshe. Perdorimi i metejshem mund te sjelle psikoza dhe paranoje. Thithja e perseritur nepermjet hundes demton membranat e saj e me kalimin e kohes ka shkaterrim te septumit (struktura qe ndan vrimat e hundes) .
Njerezit me semundje te zemres ose me nje gjender tiroide hyperaktive te cilet jane perdorues te kokaines rrisin shancet per demtime te zemres.


Shenjat e abuzimit.
Perdoruesi i kokaines ne dukje ngjan energjik dhe ekzuberant e po ashtu tregon fare pak interes ne ushqim. Perdorimi per nje kohe te gjate i saj sjell te perdoruesi:
Shqetesime ne ushqim dhe ne rutinen e gjumit. Agjitim, ndryshime ne sjellje, po ashtu agresiviteti dhe dyshimet ndaj te tjereve mund te jene shenja te nje personi qe perdor "rendshem" Kokainen.


Bashkeveprimi.
Ajo rrit presionin e gjakut, pra kundershton efektin e barnave antihypertensive. Marre me MAOI-TE ( Inhibitoret e Mono Amine oksidazes) shkakton nje rritje te rrezikshme te tensionit te gjakut. Po ashtu rritet rrisku per efekte te padeshirueshme ne zemer kur merret me disa anastetike te pergjithshem.

Ketu vlen te theksojme nje lajm te ri. Sot nga shkencetaret po punohet per te krijuar nje vaksine per kokainen. Nisur nga fakti se shume njerez te artit e muzikes e kane perdorur kete droge dhe shpesh mbas lenies se tij i jane rikthyer kjo paraqet interes per kedo. Sot ne kemi ne dipozicion vec dy menyra per ta luftuar kete: keshillimet profesionale dhe klinikat e rehabilitimit. Pra lajmi i nje vaksine eshte dicka teper me vlere. Faza e pare e kesaj ka perfunduar dhe po punohet ne fazen e dyte te saj.

Le te sqarojme dhe dicka per nje forme tjeter te Kokaines :

KRAK. ne anglisht CRACK.

Kjo forme teper potente e kokaines merret ne forme kristalesh, te cilat pihen si duhani.
Teper adiktiv Krak-u duket se ka efekt me te forte se te gjithe format e tjera te Kokaines dhe perdorimi i tij eshte i shoqeruar me nje rrisk gjithnje e ne rritje per ritme abnormale te zemres, goditje ne zemer, hemorragji cerebrale e ne fund vdekje.

Konsekuencat afatgjata te perdorimit te Krak perfshijne: flegmen ne ngjyre te zeze, teshtitje, demtime te pakthyeshme te mushkerive, trashje te zerit e djegje permanente te buzeve, gjuhes e fytit nga inhalimi i tymrave te nxehte. Deteriorimi mendor, ndryshime ne personalitet, terheqje e izolim shoqeror, paranoia apo sjellja agresive dhe tentativat per vetevrasje mund te shfaqen ne keto perdorues.

http://www.slubnight.ucoz.com

5default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Thu Mar 20, 2008 9:33 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
DEFINICIONI
Me narkomani kuptojmė dėshirėn jonormale dhe tė zgjatur qė manifestohet nga disa individ pėr lend ( substanca ) toksike ose drogė , tė cilat i kanė njohur aksidentalisht ose tė cilat i pėrdorin vullnetarisht duke kėrkuar prej tyre efekte : qetėsuese , euforizante ose dinamike dėshirė kjo qė bėhet shumė shpejt njė zakon tiranik dhe qė ushtron nė formė tė padiskutueshme nė rritjen e progreseve tė dozave.

VARĖSIA NGA DROGAT

1.DEFINICIONI
Droga ėshtė njė substance toksike e cila mund tė ndryshoj gjendjen e vetėdijes.

HISTORIKU

Pėrdorimi mė i vjetėr mendohet tė ketė filluar nė Mesopotami mija vjetė para epokės sonė, ndėrsa nė Greqinė antike pėrdorej lėngu i opiumit.Rreth vitit 1000 tė epokės sonė opiumi pėrdorej gjithashtu nė Kinė dhe Orient.Nė Evropė droga fillon tė pėrdoret nė shekullin XIX.Evropa e shekullit XIX dispononte mjaft tė dhėna pėr drogat , nė veēanti pėr Opiumin dhe Kanabisin , qė pėrdoreshin nė mjediset intelektuale dhe aristokrate.Nė periudhėn midis viteve 1950 – 1960 droga vėrshon botėn bashkėkohore si krizė depressive e rinisė , janė vitet e njė lėvizje antikulturore.

2.LLOJET E DROGAVE DHE KARAKTERISTIKAT

Marihuana – ėshtė njė pėrzierje nė ngjyrė tė gjelbėr apo tė hirtė e luleve dhe gjetheve tė copėzuara e tė thara tė bimės Kanabis Sativa.
Hashashi – prodhohet nga ekstrakti i rrėshirės sė Kanabisit.
Kokaina – ėshtė njė pluhur i bardhė qė del nga gjethet e bimės “ Coca “ tė Amerikės Jugore.
Heroina – ėshtė nėnprodukt i morfinės , njė substance me origjinė natyrale e nxjerrė nga boēja e bimės sė Opiumit.Pėrgjithėsisht shitet nė formė pluhuri me ngjyrė tė bardhė ose ngjyrė kafeje ose si njė substance e zezė e ngjitshme.
Amfetaminat – janė lėndė sintetike.
Halucinogjenėt – njihen mbi 600 mijė lloje tė bimėve halucinatore nė botė.Afėrsisht 60 prej tyre pėrdoren dhe janė pėrzgjedhur nga njeriu pėr nga pėrparėsitė halucinatore qė kanė.
Solvantet – kuptojmė tretėsit , ngjitėsit , llaqet , eterin , trikloretilenin , benzenin etj.
Opiumi – ėshtė njė lėndė narkotike nė formė tė lėngut qumėshtor qė nxirret nga prerja e kapsollės sė njė bime ende tė papjekur tė quajtur Papever Somniferum.Fjala Opium rrjedh nga greqishtja qė do tė thotė Lėngė.

3.MĖNYRAT E MARRJES SĖ DROGAVE

Drogat merren nė mėnyra tė ndryshme dhe varet nga lloji i drogės si dhe ndikimi i saj.
P.sh. drogat e forta dhe me ndikim tė shpejtė siē janė Heroina , Kokaina merren pėrmes tė thithurit nga hunda si dhe me injektim nė venė , kurse drogat e tjera si Marihuana Hashashi , Opiumi merren me anė tė thithjes sė tyre nė formė cigareje ose nė formė ēaji apo gjethet e pėrtypura .Drogat sintetike siē quhen drogat e pėrpunuara kimikisht pėrdoren mė shumė nė formė tabletash dhe kėto kryesisht pėrdoren nė mjekėsi pėr qėllime terapeutike.

4.EFEKTET E DĖMSHME NĖ ORGANIZĖM

Varėsisht nga lloji dhe nga mėnyra e pėrdorimit apo kanė efekte shumė tė dėmshme nė organizėm duke filluar nga humbja e tė perceptuarit , lodhje e organizmit , humbje e oreksit , rėnie nė peshė , dhimbje tė shpeshta koke , sėmundje tė organeve tė frymėmarrjes , rėnie e koncentrimit , sėmundje tė lukthit , vjellje , zbehje , sėmundje tė gjakut , mundėsi e rritur pėr kancer , numėr i zvogėluar i spermatozoidėve te meshkujt , kurse tek femrat rrezik i shtuar pėr shterpėsi dhe zbehje e kėnaqėsisė seksuale , ērregullime tė ritmit tė zemrės , pagjumėsi , halucinacione , ethe dhe tė dridhura tė shpeshta , temperatura tė ulta trupore , varėsi psiqike etj.

KOMPLIKIMET

Komplikimet tek personat qė marrin drogė janė tė shumta .Ndėr komplikimet mė tė mėdha janė Mbidozimi , Koma ( pastaj Vdekja ) , Hepatiti B dhe C , Karies Dentar , SIDA ( si pasojė e shkėmbimit tė shiringave etj.) si dhe sėmundje tjera gjaku.

5.MJEKIMI – TRAJTIMI

Puna mė e madhe qė duhet bėrė me kėtė rast ėshtė parandalimi i kėsaj dukurie tė keqe nė shoqėri.Kjo mund tė bėhet me ndihmėn e gjithė atyre qė kanė mundėsi tė ndikojnė nė forma tė ndryshme nė ngjitjen e vetėdijės tek tė rinjtė duke filluar qė nga familja , rrethi ku ata jetojnė , shkolla , shoqėria etj.Kjo duhet tė bėhet perms shpėrndarjes sė informacioneve tė ndryshme , njohjes sė rrezikut nga kėto substanca , rrezikut nga sėmundje tė ndryshme tė tjera siē ėshtė HIV / AIDS etj.Rastet e rėnda ose tė mbidozuara trajtohen nė spital duke pėrdorur medikamente tė cilat stabilizojnė nė njė masė tė sėmurin.Mirėpo duhet pasur kujdes nė mos rikthimin e sėrishėm tė marrjes sė drogave tek ata tė cilėt mjekohen njėherė.

http://www.slubnight.ucoz.com

6default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Fri Mar 21, 2008 2:41 pm

CoNNecT

avatar
user i ri
user i ri
ca jeni tu bo me lale .... o webmaster ti sqaroje se ca alkoli tpin ropt me lale thuji qe i shishe konjak ne dite e do robi jo kot mkot ca je tu thon Razz ... sa per menimin tim mos pini asi lloj gjoje na kto per te cilen o hap tema sa per hollesira takohena live Smile

7default RE: Droga/Alkoli/Duhani prej Fri Mar 21, 2008 3:53 pm

X

avatar
WebMaster
WebMaster
Po mire mer pra ndac pini ndac mos pini ca tju them un mo . o connecto futi me lale nga nji shishe Jack ce do konjakun se i ka dal boja fare

http://Shqiperia.co.nr

8default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Wed Apr 16, 2008 4:05 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
WEBMASTER HAHAHAHAHAH SA TE FORT E KE LON Razz

http://Shqiperia.co.nr

9default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Thu Apr 17, 2008 10:44 pm

SuperFigo

avatar
Antare
Antare
Kujdes Nga te 3-ja Smile

10default Hmmm prej Sun Apr 27, 2008 4:56 pm

Leandro

avatar
user i ri
user i ri
Po si tju doje qefi e cuna Drog alkol duhon pini demorkraci jeni sju ndalo kush per ti kry kt veprime Razz kujdesni me Drogen se keni te boni me shtetin Razz ... Per mendimin tim me mir Mos pini Duhon sesa alkol e drog se te behet Ves i keq ... dhe eshte e veshtire te hiqet ....!

http://www.shqiperilive.tk

11default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Fri May 02, 2008 11:01 am

The Crow

avatar
Antare i kompletuar
Antare i kompletuar
mos luj me rrezikun i thon i llafi edhe kjo puna droges kshu eshte !!

12default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Thu May 08, 2008 11:43 am

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
s`eshte pun rreziku sesa pun pjekurie njeriu duhet ti provoje te gjitha qe te kuptoje se ca jan ndryshe ai bie pre e tyre me kuptoni ?!!

http://Shqiperia.co.nr

13default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Fri May 09, 2008 10:31 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Ėshtė droga qė frymėzoi Hendrix , “The Beatles”... e i dha formė muzikės, artit dhe letėrsisė
sė njė breznie tė tėrė. Ndėrsa bota i jep lamtumirėn kimistit zviceran qė krijoi LSD, ja diēka
nga historia e njė “personazhi” tė famshėm tė shekullit tė kaluar


“Udhėtimi” i LSD-sė:
si arriti tė
pushtonte botėnShitej nėpėr rrugė nė formėn e
kapsulave dhe tabletave, po mė
shumė kishte shans ta gjeje nė
formė tė lėngėt. Acid Lisergjik
Dietilamid, ose ndryshe C20H25N30,
ose LSD tė fuste nė njė botė tė panjohur
mė parė, nė njė botė ku mbretėronte
harmonia kozmike dhe dashuria pa
kushte, por qė pasohej nga njė ferr i
vėrtetė paranojash dhe djajsh uturitės.
Germat LSD tė bėra bashkė morėn njė
kuptim shumė tė veēantė pėr tė rininė
e viteve ’60. Ato germa pėrfaqėsonin
fuqinė e drogės mė tė fuqishme e mė
tė efektshme nė botė. Ata qė kishin
pėrvojėn e njė “udhėtimi” 12 orėsh do
tė raportonin kur tė riktheheshin nė realitet
pėr njė pėrvojė tė jashtėzakonshme
nė toka tė panjohura, nė toka e vende
mistike. Megjithatė, ata do tė ndienin
edhe frustrimin e mospasjes sė aftėsisė sė
duhur pėr t’ua rrėfyer nė magjinė e plotė
pėrvojėn e tyre dėgjuesve. “Udhėtarėt”
nuk gjenin fjalė e mėnyra pėr tė pėrshkruar
pamjet, tingujt, aventurat qė
kishin pėrshkruar. Rrugėtimi i kishte
ēuar nė njė mbretėri tjetėr tė ndėrgjegjes,
e cila ishte shumė e vėshtirė qė tė perifrazohej
dhe sė dyti pėr kė dėgjonte kėto
eksperienca rrėfimi ishte shumė i mėrzitshėm.
Si mund ta pėrjetonin dėgjuesit
rrėfimin e njė “udhėtari” nė galaktika tė
tjera, ndėrsa fluturonin nė boshllėk duke
thithur pluhur yjesh. Nė rrėfimet e tė droguarve
kishte shpesh edhe pėrmendje tė
Zotit. Por a dinte vallė njeriu qė e shpiku
LSD se ēfarė lloj substance po sillte nė
jetė? Kur u ndėrgjegjėsua kimisti zviceran,
Albert Hofman, qė ndėrroi jetė tri
ditė mė parė se ai kishte bėrė njė shpikje
tė mrekullueshme e makabre njėherazi?
Fakti qė ai arriti tė kapte moshėn 102-
vjeēare duket sikur ėshtė njė lloj falėnderimi
nga kushedi se ēfarė forcash pėr
krijesėn qė ai solli nė jetė. Por rėndėsia
e shpikjes sė tij nė shekullin e 20 nuk
kishte aspak tė bėnte me vlera kuruese.
Rėndėsia e saj e vėrtetė ka tė bėjė me
fushėn e kulturės. LSD u dha viteve ’60
njė koncept tė ri, njė koncept qė u aplikua
nė jetėn e pėrditshme, veēanėrisht nė
art: psychedelia qė ndryshe do tė thotė
tė bėsh tė dukshėm shpirtin, tė hapėsh
e tė nxjerrėsh jashtė brendinė tėnde,
veten tėnde nė gjendjen e saj metafizike
pėr tė pėrjetuar njė gjendje qetėsie dhe
kėnaqėsie tė parrėfyer dhe ekstreme.
Shkrimtari britanik, Aldous Huxley, qė
kishte pasur pėrvojė me kėtė drogė rrėfen
dhe argumenton nė librin e tij: “Dyert
e perceptimit” se LSD kishin vlerė dhe
ishin tė dobishme e tė mira vetėm nė
rastin se do tė pėrdoreshin nga persona
mjaftueshmėrisht inteligjentė. Ja ēfarė
shkruan ai: “Tė shkėputesh nga vargonjtė
e perceptimit tė zakonshėm, tė tė shfaqet
pėrgjatė disa orėve tė pafundme bota e
brendshme dhe e jashtme, jo me shfaqjen
qė i jepet njė kafshe tė obsesionuar
pas idesė sė mbijetesės apo njė qenie
njerėzore tė dhėnė pas fjalėve dhe nocioneve
tė njė morali strikt, por sikundėr
ato janė nė tė vėrtetė dhe siē mund tė
perceptohen vetėm drejtpėrsėdrejti dhe
nė mėnyrė tė pakushtėzuar nga hapėsirat
e njė mendjeje tė ēliruar. Kjo ėshtė
njė pėrvojė me njė vlerė tė paēmuar,
por qė mund tė pėrballohet vetėm nga
intelektualėt dhe njerėzit inteligjentė”.
Pavarėsisht “recetės” sė lejuar vetėm
pėr intelektualėt dhe inteligjentėt nė
vitin 1968, LSD-ja ishte njė drogė qė po
e provonin shumė shtesa tė shoqėrisė
dhe mosha tė ndryshme. Fillimisht
dukej sikur kjo drogė kishte ardhur pėr
tė ndryshuar botėn. Teorikisht e gjithė
“kundėrkultura” rinore e Perėndimit,
ata tė rinj qė dėgjonin rock’n’roll, thithnin
bar, refuzonin rregulla tė caktuara
jetese dhe demonstronin kundėr luftės
sė Vietnamit, nisi tė merrte LSD dhe
tė zbulonte thellėsinė trashendente tė
qenies qė ēonte nė refuzimin e formave
tė zakonshme e normale tė shoqėrisė. Tė
rinjtė mund tė ndanin me njėri-tjetrin
perceptime qė nuk mund t’i provonin nė
jetėn e pėrditshme tė qarkuar e kufizuar
nga rregullat. Nė vitet e para tė hyrjes
sė kėsaj droge kishte shumė nga ata qė
mendonin se bota do tė ndryshonte,
por kjo nuk ndodhi. Por tė paktėn pėr
disa vjet u duk sikur dyert e perceptimit
u hapėn sadopak. “Udhėtimi” i parė i
drogės u krye nė vitin 1943, mė 16 prill.
Bėhej fjalė pėr njė aksident. Dr. Hoffman
po kryente disa eksperimente me LSD-25
tė cilėn ai e kishte sintetizuar nga acidi
lisergjik nė vitin 1938 dhe po pėrpiqej
qė ta bėnte edhe njėherė njė gjė tė tillė,
duke pasur njė parandjenjė se kėtė herė
do tė pėrftoheshin tipare tė ndryshme
nga ato tė mėparshmet. Doktori mori
ca nga pluhuri nė gishtat e tij kur arriti
qė ta pėrftonte sėrish dhe e provoi. Ishte
pasdite dhe nuk kishte shumė dėshirė
pėr tė punuar, kėshtu qė vendosi tė
shkonte nė shtėpi, por me t’u shtrirė
nė shtrat hyri nė njė gjendje thuajse tė
ėndėrrt. Pėrpara i doli njė botė fantastike
me forma tė jashtėzakonshme e me
ngjyra kaleidoskopike. I gjithė pėrjetimi
zgjati rreth dy orė. Mė pas kur u zgjua,
ai vendosi qė tė bėnte njė eksperiment
tjetėr me veten e tij, kėtė herė duke marrė
njė dozė shumė mė tė madhe. Dhe kėtė
herė gjithēka ishte shumė mė e fuqishme,
mė e gjallė dhe thuajse reale. Ndėrsa
kishte kėto pėrjetime, ai mendoi se mos
ishte poseduar nga djalli, dhe se fqinja
e tij ishte njė shtrigė e keqe magjistare
qė po pėrpiqej qė ta vriste. Kur shkoi te
mjekėt pėr t’u vizituar, ata nuk vunė re
ndonjė gjė tė veēantė te pacienti i tyre i
shqetėsuar. Njė ditė mė pas, pasi u zgjua
nga gjumi i magjishėm, ndihej shumė
nė formė. I dukej sikur tė gjitha shqisat i
kishin rilindur edhe njėherė dhe ndihej
shumė i fuqishėm. Megjithatė, “dyert e
perceptimit” pėr disa nga ata qė janė nė
kėrkim tė vazhdueshėm tė sė vėrtetės janė
shumė tė rrezikshme. Kur LSD u studiua
nga mjekėt u mėsua se sa e vėshtirė ishte
tė ndaloje udhėtimin, pasi e kishe nisur. Tė
provoje magjinė e LSD-sė ishte nė njėfarė
mėnyre pėr disa sikur tė kishte prerė njė
biletė njėrrugėshe pėr nė ferr-parajsė.
Gjatė Luftės sė Ftohtė, qeveritė amerikane
dhe britanike ishin munduar
tė eksploronin ndikimet dhe pasojat
e cilėsive unike tė LSD-sė pėr “arsye
shoqėrore”. Ata ishin tė bindur se do
tė pėrftonin rezultate shumė tė mira
nėse do ta pėrdornin gjatė marrjeve nė
pyetjeje tė tė dyshuarve tė ndryshėm
apo tė spiunėve e bashkėpunėtorėve tė
kampit armik. Nė vitin 1953 dhe 1954
shkencėtarėt qė punonin pėr MI6,
Shėrbimi Inteligjent Britanik i droguan
disa ushtarė me LSD pa dijeninė e tyre.
Pėrjetimet e ushtarėve ishin nga mė tė
ēuditshme, por ēuditėrisht askush prej
ushtarėve nuk hapi gojė pėr ēėshtjet sekrete
sikurse shpresonin mjekėt e shėrbimit
inteligjent. Po nėse LSD nuk u pėrdor
nė luftė, ku gjeti pėrdorim? Sė pari,
bota shkencore ishte e mendimit se kjo
drogė do tė bėnte mrekullira nė rast se
do tė pėrdorej nė fushėn e psikanalizės,
sepse do t’i ndihmonte pacientėt qė tė
zhbllokoheshin nga kujtimet e kyēura
tė sė shkuarės dhe terapia do tė ishte
shumė mė e efektshme. Njė psikolog i
universitetit tė Harvardit ishte i mendimit
se kjo lloj droge mund tė pėrdorej si
njė mėnyrė pėr ndriēimin shpirtėror, si
njė katalizator pėrjetimesh fetare, si njė
mjet qė mund tė tė ēonte drejt takimit
me hyjnoren. Kėshtu, kjo drogė mori
nė njėfarė mėnyre njė veshje gati hyjnore
dhe u pėrqafua nga shumė njerėz
kryesisht tė rinj qė kėrkonin “ekstazėn”,
apo “eksitimin”. Nė vitin 1966, qeveria
amerikane vendosi qė ta ndalonte pėrdorimin
e saj. Qė nga ai moment ajo nuk
ishte mė simbol i pėrndritimit dhe ndaj
saj nisi njė luftė e fortė morali e pėrēuar
nga mėsuesit, policėt dhe vetė strukturat
qeveritare. LSD ishte njė drogė e shenjtė
qė nuk tė lejohej. Nė vend qė tė rebelohej
(ēka nė fakt ndodhi pak mė vonė) “kundėrkultura”
e “pėrqafoi” tėrėsisht idenė e
LSD-sė duke krijuar efektet e saj nė muzikė,
art, kinema, libra, veshje, kėrcim.
Pėrgatiti: G.Fusha

http://www.slubnight.ucoz.com

14default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Tue May 13, 2008 1:02 pm

Leandro

avatar
user i ri
user i ri
ca ti themi ktij dje djamanti per her i mahniteshe me kto gjera ...hallall me pelqen mendimi devil provoje dhe gjykoje mrapa Very Happy

http://www.shqiperilive.tk

15default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Tue May 13, 2008 1:24 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
po normal ..po nuk e provove ske si e gjyko!!


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

16default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Wed May 14, 2008 3:41 pm

Adelina

avatar
Antare
Antare
qe te 3-ja nuk mund te pranohen ne nje shoqeri te mirfillte duke perjashtuar paksa duhanin

17default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Sat May 17, 2008 2:33 pm

lolita agjentja dallavere

avatar
Antare i kompletuar
Antare i kompletuar
GJITHSESI JAM KUNDRA CIGARES DROGES Evil or Very Mad
ALKOLIN E PI PAK Very Happy

18default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Sat May 17, 2008 5:09 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
pije pije me karar se nuk te bo zarar Razz


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

19default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Sat May 17, 2008 8:47 pm

Leandro

avatar
user i ri
user i ri
ehhh Kujt i pelqen jeta sa me e shendoshe ja ve detyre vetes keto gjera Smile

http://www.shqiperilive.tk

20default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Sat May 17, 2008 11:04 pm

lolita agjentja dallavere

avatar
Antare i kompletuar
Antare i kompletuar
DeViL shkruajti:pije pije me karar se nuk te bo zarar Razz


po po e pi drecin po sme ben zarar
vetem vera e kuqe me ben me dhimbje koke Very Happy No

21default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Sat May 17, 2008 11:20 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
hahahahahahha e mire mu me pelqe e kuqa per vete e kam fiksim :Smile


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

22default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Sun May 18, 2008 12:19 am

lolita agjentja dallavere

avatar
Antare i kompletuar
Antare i kompletuar
edhe mua shume vera e kuqe po me godet ne koke hahahahahahahhaahha Very Happy Very Happy Very Happy lol!

23default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Sun May 18, 2008 12:39 pm

SuperFigo

avatar
Antare
Antare
Weeeeeee kush permeni ver te kuqe ktu confused Very Happy

24default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Sun May 18, 2008 3:00 pm

lolita agjentja dallavere

avatar
Antare i kompletuar
Antare i kompletuar
figo a donj nji shishe lal hahahahhahahahahaha Very Happy Very Happy

25default Re: Droga/Alkoli/Duhani prej Sun May 18, 2008 3:18 pm

SuperFigo

avatar
Antare
Antare
ui po mi si se du Very Happy me gjith qef e pranoj

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 2]

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi