Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Mon Jul 23, 2018 10:53 am


You are not connected. Please login or register

Lumturia!!

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1default Lumturia!! prej Thu Mar 20, 2008 9:41 pm

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Lumturia ėshtė e lindur...
… por dhe ekstaza qė mund ta shpikėsh vetė!Si tė ushqesh harmoninė shpirtėrore. Nuk bėhet fjalė pėr ndonjė filozofi tė madhe. Mund tė mendosh pėr tėtjerėt se janė fatlumė, tė tjerė mund tė mendojnė pėr ty. Dhe a e dini pse?! Sepse nė tė vėrtetė nuk dimė se ē'ndodh brenda tjetrit. Lumturia mund tė jetė e lindur por dhe sekreti, qė shpiket dhe pastaj pasurohet.

Psikologėt mendojnė se lumturia nuk ėshtė ekstazė e pėrkohshme por ėshtė gjenetike. Pa marrė parasysh se ēfarė ndodh nė jetėn tonė, ne do tė jemi tė lumtur aq sa ajo "ėshtė e shkruar nė genet tona". Sipaspsikologut Dejvid Liken, qė ka publikuar dhe njė libėr mbi kėtė temė: “ėshtė shumė mirė qė shumica e njerėzve nė thelb janė tė kėnaqur me jetėn e tyre sipas njė konceptimi personal tė kėnaqėsisė”. Sipas tij “teshumė njerėz ekzistojnė mendime tė gabuara dhe kontradiktore mbi atė se si mund tė arrijnė fatin dhelumturinė nė jetė. Pėr shumė nga ata, pasuria, bukuria, fuqia apo pozita janė vendimtaret, qė mund tė bėjnėnjeriun tė lumtur. Por kujdes! Kjo nuk ėshtė fare e vėrtetė!

Nėse ndihesh gjithnjė e mė shumė pėrtokė ndiq kėto kėshilla:

1. Punėso mendjen !
Njerėzit fatlumė kanė mendje krijuese dhe aktive

2. Mendo me optimizėm
Gjithė njerėzit e lumtur janė optimistė. Optimizmi mund tė kultivohet. Pesimisti vazhdimisht ankohet pėrderisaoptimizmi pėrqėndrohet nė zgjidhje tė problemit.

3. Qesh!
Ėshtė fiskultura e mendjes, shpirtit dhe trupit.

4. Fantazo!
Imagjinata ėshtė njė nga mėnyrat e mira pėr tė mashtruar trurin

5. Shpėrfill mendimet negative!
Pėrpiquni qė ēdo mendim negativ ta shndėrroni nė atė pozitiv. Mendimet negative sjellin apati dhe gjendje Depresioni.

6. Zgjidh shoqėrinė
Ekzistojnė shokė tė gabuar pėr gjendjen tuaj shpirtėrore. Ata vazhdimisht ankohen pėr diēka, vazhdimisht jukritikojnė.Largohuni nga njerėzit qė veēse u kujtojnė se jeta ėshtė e vėshtirė.

7. Rregulli i artė!

Mbani mend kėtė fakt. Edhe pas ngjarjes mė tė keqe tė mudshme qė mund t'u ndodhė rikthimi nė normalitetvjen pėr gjashtė muaj apo njė vit.

8. Bėj atė qė tė pėlqen
Merruni me gjėra tė vogla qė ju kėnaqin dhe relaksohuni.


Po si?

Pushoni para se tė lodheni
Qetėsohuni edhe nė punė
Femrat duhet ta kenė parasysh se relaksimi i shpeshtė i bėn tė duken tė reja.Ja dhe disa sekrete tė vockla pėr tė ndjerė lumturi dhe nė punė:

Largoni nga tavolina e shkrimit letrat e panevojshme. Mbaj vetėm ato qė kanė tė bėjnė me punėt e ditės.
Kryeni punėt sipas rėndėsisė.
Mėsohuni ta organizoni punėn, t'u japėsh detyra bashkėpunėtorėve dhe tė dish tė mbikqyrėsh punėn e tyre.
Punoni me entuziazėm. Entuziazmi nė punė tė bėn ta lėsh mėnjanė lodhjen dhe brengėn.


_________________

marrė nga revista ''spektėr''

http://www.slubnight.ucoz.com

2default Re: Lumturia!! prej Sun Sep 21, 2008 12:55 am

lolita agjentja dallavere

avatar
Antare i kompletuar
Antare i kompletuar
Ēdo njeri kėrkon tė jetė i lumtur. Kjo ėshtė e natyrshme. Por sa pak njerėz e kuptojnė me tė vėrtetė domethėnien e lumturisė! Dua t'ju tregoj disa gjėra qė janė tepėr tė rėndėsishme pėr lumturinė nė ēdo rast.

Lumturia e vėrtetė nuk ėshtė liri e plotė nga hidhėrimi dhe ngushtica. Nė kėtė botė tė rėnė e mėkatare, nuk ekziston asgjėkundi njė lumturi e tillė. Por as lumturia e vėrtetė nuk konsiston nė tė qeshurat. Shumė njerėz qeshin me zė tė lartė e nė shoqėri duken tė lumtur, por nga brenda janė tė mjerė, me frikė pėr tė qenė vetėm. Mos u josh nga kotėsia e lumturisė sė botės! Sepse pėr tė qenė vėrtet i lumtur, duhet tė tė plotėsohen nevojat mė tė thella. Fėmija i vogėl kur ėshtė i veshur, i ushqyer, dhe i shtrirė nė krahėt e mamasė sė tij, ėshtė i lumtur, sepse tė gjitha nevojat i janė plotėsuar. E njėjta gjė edhe me ne - pėr tė qenė vėrtet tė lumtur duhet tė na plotėsohen nevojat mė tė rėndėsishme.

Cilat janė nevojat tona mė tė thella? Jo vetėm thjesht nevojat e trupit! Njeriu ka njė mendje dhe njė ndėrgjegje. Ai ka njė ndjesi tė brendshme qė kjo jetė nuk ėshtė gjithēka, ka njė jetė pėrtej varrit. Nuk janė vetėm nevojat e trupit qė duhet t'i plotėsohen, por edhe ato tė shpirtit dhe ndėrgjegjes.

Nėse do jemi vėrtet tė lumtur, lumturia jonė nuk duhet tė bazohet aspak mbi gjėrat e kėsaj bote. Ēdo gjė e kėsaj bote ėshtė e pasigurt dhe e paqėndrueshme. Ėshtė e pėrkohshme ēdo gjė qė e blen paraja. Tė gjitha marrėdhėniet tona do ndėrpriten prej vdekjes. Lumturia e pėrjetshme nuk mbėshtetet dot nė gjėra tė tilla.

Pėr tė qenė vėrtet tė lumtur duhet tė jemi nė gjendje edhe tė shohim rreth e rrotull nesh pa u ndier tė parehatshėm. Duhet tė jemi tė aftė tė shohim prapa nė tė shkuarėn e tė mos kemi frikė se ndihemi fajtorė. Tė shohim drejt sė ardhmes por pa merak. Nėse nuk mund tė shikosh prapa dhe pėrpara pa mosrehati, nuk mund tė jesh i lumtur. Rrethanat tuaja tė tanishme mund tė jenė tė mira, por kjo nuk mjafton pėr t'ju bėrė vėrtet tė lumtur.

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi