Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Sun May 27, 2018 8:30 am


You are not connected. Please login or register

Kuriozitete!!

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1default Kuriozitete!! prej Wed Apr 16, 2008 3:44 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Tema ku mund te postoni kuriozitete nga me te ndryshmet meqe ra llafi Dj eshte i papam per kshu gjonash ja kaloj atij stafeten Smile

http://Shqiperia.co.nr

2default Re: Kuriozitete!! prej Fri Apr 18, 2008 5:48 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Dj ku je er trrongull Razz

http://Shqiperia.co.nr

3default Re: Kuriozitete!! prej Sun Apr 27, 2008 7:36 pm

Leandro

avatar
user i ri
user i ri
Kuriozitet jan ato qe shtyjen njeriun te arrije me te miren ....

http://www.shqiperilive.tk

4default Re: Kuriozitete!! prej Fri May 02, 2008 11:06 am

The Crow

avatar
Antare i kompletuar
Antare i kompletuar
nje njeri po nuk qe pak kurioz nuk quhet me i tille ngja me shum si cop mishi me dy sy pastaj !

5default Re: Kuriozitete!! prej Sat May 10, 2008 12:51 am

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Hahahah penthym .. paske dal bllof ihihih Razz .. na se po ta hudh 1 kunrrionzintet re cavo .

http://www.slubnight.ucoz.com

6default Re: Kuriozitete!! prej Sat May 10, 2008 12:54 am

Dj Diamant

avatar
user i ri
user i ri
Revista amerikane publikon listėn vjetore me 100 personazhet mė me influencė tė planetit. Mes
mungesave, Sarkozy, Gordon Brown, Al Gore dhe Bill Gates. Pak sportistė, muzikantė dhe artistė
kinemaje. Tė shumtė nė numėr politikanėt dhe sipėrmarrėsit


Bush dhe Blair, Clooney dhe Dalai Lama
Mė tė fuqishmit e botės sipas “Time”


100 personat mė me influencė nė botė? Pėr
tė pestin vit radhazi, i ka renditur revista
amerikane “Time”. Nuk bėhet fjalė pėr njė
klasifikim, por pėr njė zgjedhje nė tė cilėn
personazhet janė ndarė sipas kategorive: liderė,
mendimtarė, artistė e shkencėtarė. Sipas “Time”
nė listė bėjnė pjesė “100 burrat dhe gratė, ku
talenti apo shembulli moral i gjithsecilit po ndryshon
botėn”. Nė listė shfaqet krenar Tony Blair,
por nuk ka asnjė gjurmė pėr pasardhėsin e tij,
Gordon Brown. Rishfaqet sėrish George Bush pas
mungesės nė listėn e vitit qė shkoi. Ndėrsa rekordin
pėr moshėn mė tė re e mban 15-vjeēarja Miley
Cyrus, aktorja e filmit “Hannah Montana” e kthyer
nė idhull pėr tė gjitha vajzat amerikane, e qė u
kėrkoi ndjesė gjithė fansave tė saj pėr fotot gjysmė
nudo tė bėra pėr revistėn “Vanity Fair”. Pėr t’u
habitur ėshtė se nė zgjedhjen e “Time” mungojnė
vėrtet personazhe pėr tė cilat ėshtė folur shumė
dhe ėshtė menduar se do tė ishin ndėr tė parėt
nė listė. Pėr shembull, mes shkrimtarėve shfaqet
autori i “Gjuetari i balonave”, Khaled Hosseini, por
mungon fituesja e “Nobel”-it, Nadine Gordimer.
E “pėrjashtuar”, por nė shoqėri tė mirė, meqenėse
edhe fituesi i ēmimit “Nobel pėr Paqen”, Al Gore,
mungon nė hit-paradėn e 100 personazheve. Mes
futbollistėve mė tė mirė ėshtė Kaka, megjithatė
topi i artė nė klasifikim, nuk ėshtė i vetėm. Ndėr
atletėt mė tė “fuqishėm” spikat edhe Oscar Pistorius,
njė afrikanojugor qė dėshiron tė vrapojė nė
Olimpiadėn e Pekinit me dy proteza metalike nė
vend tė kėmbėve qė i mungojnė. Ajo qė bie nė sy
nė zgjedhjen e bėrė nga revista amerikane ėshtė
se nė listėn e 100 personazheve mė me influencė
tė planetit si personaliteti i vetėm italian shfaqet
vetėm Sonia Gandi.
Kriteret
Sipas “Time” nė listė bėjnė pjesė “100 burra
dhe gra, ku talenti apo shembulli moral i gjithsecilit
po ndryshon botėn”. Por zgjedhja ėshtė ndarė
nė 5 nėnseksione ku bėjnė pjesė; liderė dhe revolucionarė,
sipėrmarrės, artisė dhe personazhe
spektaklesh, shkencėtarė dhe mendimtarė dhe
heronj e ikona.
Kush ėshtė dhe kush mungon
Duke parė renditjen bie nė sy se mes futbollistėve
tė famshėm shfaqet vetėm kaka, nga gjashtė
personazhe sportive tė cituar mes tė cilėve atleti
Oscar Pistorius, ēiklisti Lance Armostrong, madje
edhe tenisti e Andre Agassi, qė ėshtė tėrhequr
nga tenisi tre vjet mė parė. Mes muzikantėve
krenarė shfaqen Radiohead, Peter Gabriel, Mariah
Carey, Bruce Springsteen, por mungojnė
Paul Mccartney dhe Rolling Stones. Nė kinema
pėr t’u shėnuar, Mia Farrow (pėr angazhimin e
saj nė mbrojtje tė fėmijėve tė Darfurit jo pėr interpretimet
nė filma tė ndryshėm (i “zakonshmi”
George Clooney, ēifti Brad Pitt dhe Angelina Jolie,
vėllezėrit Coen, madje dhe Robert Downey, sėrish
mė majė pas pesė vjet problemesh em varėsinė
ndaj drogės. Nuk lexohen askund emrat e regjisorėve
tė mėdhenj amerikanė Steven Spielberg
dhe Martin Scorsese.
Liderėt
Mes atyre tė cituar, janė si zakonisht, kinezi
Hu Jintao, ish-presidenti rus, Vladimir Putin, i
paparashikueshmi, boliviani Evo Morales, dhe
guvernatori i “FED”, Ben Bernanake. Mes tė
“dėshpėruarve”, shumė emra tė njohur tė politikės
evropiane si Presidenti mė i ri francez, Nicolas
Sarcozy, qė pas martesės dhe historisė me Karla
Brunin duket se ka humbur shumė pikė, por
edhe Angela Merkel apo Jose Luis Zapatero. Nga
ana tjetėr, renditja duket sikur ėshtė mė shumė
amerikane seē duhet, pasi nga 100 emrat mė
me influencė nė botė, 70 prej tyre mbajnė vulėn
“Made in USA”.
Novatorė /sipėrmarrės
Mes tyre gjenden njerėz qė kanė sjellė revolucion
nė teknologji duke nisur qė nga njeriusimbol
i “Apple”-s, Steve Jobs. Ndėrsa pas tij, Steve
Ballmer i “Microsoft”-it (mungon Bill Gates qė
mes tė tjerash ka hequr dorė nga administrimi i
pėrgjithshėm i kėtij gjiganti), si dhe bashkėthemeluesi
i shoqėrisė, Paul Allen. Nė listė gjendet
edhe emri i Jeff Bezos tė “Amazon” dhe manjatė
qė vijnė nga fusha tė ndryshme duke nisur qė nga
simboli triumfues i botimeve, Rupert Murdoch,
deri te njė prej simboleve tė boomit indian, Ratan
Tata.
Gratė
Duket se pėr babazi mes tė dyja sekseve ėshtė
shumė herėt tė flitet edhe nė rang global. Nga
njėqind emra, vetėm njė e katėrta e tyre janė
ferma. Mes tyre e magjishmja Oprah Winfrey, kandidatja
pėr tė parėn presidente femėr tė SHBA-sė
nė gjithė historinė e krimit tė saj, Hilary Clinton,
golfistja Lorena Ochoa dhe presidentja kiliane,
Michele Bachelet. Mes mungesave tė shumta,
ajo qė bie nė sy ėshtė emri i gruas sė hekurt tė
Amerikės, Condoleezza Rice, ėshtė e vėrtetė se
epoka e Bushit po perėndon, por ai vetė e ka
rikuperuar me shpejtėsi vendin qė vitin e kaluar
e kishte humbur.
Tė rinominuarit
Janė tė paktė nė numėr personazhet e 2008-ės
qė kanė arritur ta ruajnė vendin qė nga 2007-a.
Mes tyre, emrat e Clooney, dhe kandidatit tjetėr
pėr tė marrė Presidencėn amerikane, Barack
Obama (Hillary Clinton dhe republikani John
McCain janė hyrje tė reja) dhe kryetari i Bashkisė
sė Nju Jorkut, Michael Bloomberg. Njė shenjė
e vullnetit tė “Time” kjo pėr tė mos pėrmendur
vetėm ekzistuesit, por pėr tė futur emra tė rinj qė
avancojė ēdo ditė e mė shumė.
Shumė pak evropianė
As si lider politik as si sipėrmarrės i fuqishėm,
emri i Kryeministrit Silvio Berluskoni, nuk
shfaqet nė asnjė nga kėto dy kategori. Pėrveē
tij asnjė stilist apo personazh i njohur i botės
sė spektaklit. I vetmi ėshtė Kaka qė edhe pse ka
nėnshtetėsinė braziliane luan pėr Milanin nė Itali
dhe Sonia Gandi, qė prej vitesh jeton nė Indi dhe
ish-kryeministri britanik, Tony Blair.

http://www.slubnight.ucoz.com

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi