Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Sun Jun 24, 2018 5:34 pm


You are not connected. Please login or register

Poetet Shqipetare..!!

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1default Poetet Shqipetare..!! prej Tue May 13, 2008 2:12 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Naim Frasheri!


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

2default Re: Poetet Shqipetare..!! prej Wed May 14, 2008 2:45 pm

sjara

avatar
Antare
Antare
Cfar ka Naimi Devil? Very Happy


Naimi lindi me 25 maj 1846 ne Frasher, ku u rrit deri ne moshen 19 vjeē. Familja e tij nuk qe ne gjendje te keqe. I ati, Haliti ishte nje "bej i vogel" dhe merrej me mercenarizem. Naimi ishte nje natyre e ndjeshme e zgjuar dhe e vemendshme gjate femijerise. Me 1870 pasi mbaroi gjimnazin shkoi te punoje ne Stamboll. Atje nuk i priu shendeti, Naimi i semure nga mushkerite u kthye ne atdhe. Me vone(1874-1877) e gjejme nepunes te dhjetash ne Berat dhe drejtor dogane ne Sarande.
I renduar nga shiatiku, Naimi shkoi ne lixhat e Badenit te Australise.
Ne Shqiperi Naimi qendroi gjer ne fund te vitit 1881 dhe jetoi hovin e levizjes patriotike, nen drejtimin e Lidhjes Shqiptare.
Me 1881 Lidhja e Prizrenit u ndesh me arme e osmanet, Naimi u vu ne shenjester keshtu qe u detyrua te emigronte me familjen ne Stamboll per mos u kthyer me ne atdhe.
me 1880 ne valen e veprimtarise luftarake ai shkroi vepren e pare shqip, "Shqiperia".
Brenda viteve 1886-1889 u botuan 15 vepra te tij si: " Bageti e bujqesi" "Lulete e verese" "Histori e Skenderbeut"Prej 1886 ai i semure rende nuk mendohet te kete shkruar me. Vdiq me 1900 vetem 54 vjec, gjate jeteshkurtesise se tij ai mori pjese ne shume veprimtari patriotike ku ishte dhe nje krah per vellain e tij Samiun.

3default Re: Poetet Shqipetare..!! prej Wed May 14, 2008 2:47 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Naimi nje nga poetet e mi te preferuar Smile


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

4default Re: Poetet Shqipetare..!! prej Wed May 14, 2008 2:51 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

5default Re: Poetet Shqipetare..!! prej Sun Sep 21, 2008 1:14 am

lolita agjentja dallavere

avatar
Antare i kompletuar
Antare i kompletuar
Me pelqen Migjeni / poema e mjerimit ./

Naim Frasheri/ Bageti e Bujqesi/

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi