Shqiperia.co.nr Albanian Community
Pershendetje!
Shqiperia.Co.Nr Albanian Community ju ofron shum informacione, tema, diskutime, video e gjithcka tjeter... Faleminderit qe na vizituat, kalofshi sa me kendshem ne shoqerin e antareve te tjere te forumit!
Shqiperia.co.nr Albanian Community

Mire se vini Vizitor .! Sot Mon Jul 23, 2018 10:42 am


You are not connected. Please login or register

Poezi Dashurie

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1default Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:00 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
UDHEKRYQI


Jame ne udhekryq
e nuk di se nga te shkoj,
Majtas apo Djathtas
S'arrij te kuptoj.

Nese beje udhe majtas
kame frike se gaboj...
po edhe djathtas
me thane se nuk duhet te shkoj...!!!
Veq nje zgjedheje mbetet
e Zoti te me ndihmoj
Dhe une do te nisem
ku Ai te me tregoje......


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

2default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:00 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Nostalgji


Po ecnim ne rrugen e lagur
ndoshta nga shiu i loteve tane
sa shume me mundon sot kjo rruge
aty ku u njohem dhe u ndame

Ne rrugen tone te dashur
une erdha nje dite perseri
ish mbushur me gjethe te verdha
sa e zbrazet mu duk ajo pa ty

As pema se dashka me gjethen
pameshirshem i rrezoi mbi tok
se di pse me erdhi kaq keq
me shiun edhe une derdha lot.


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

3default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:00 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Per ty


Tani eshte ora nente,
nje zile telefoni po pres,
nuk e di nese me ke nder mend
apo ne tjeter vajze mban shprese.
Tani eshte ora dhjete,
s`me hahet vec dua te pi
conjak,whisky cfare te jete,
sa shume me shkaterroi kjo dashuri...
Tani eshte mesnate,
ti s'po kujtohesh per mua ,
ndaj une te dergoj serenate,
ku teksti ka vec fjalen "Te dua"
Ora kalon i dashur,
tani me duhet te shpresoj,
se jam mesuar e vetmuar,
e ne gjume dua te enderroj.
Se mengjesi do te vije i dashur,
e nje dite ndoshta do te te kem prane,
ose ne te tjera endrra do te jem zhytur,
por s'e harroj kurre dashurine e pare,
Se do te vij serish nje natƫ,
e ti do te kujtohesh per mua
e une serish deshiroj te te kem prane se
une te dua i dashur, te dua.
Por nje dite deshirat do te shuhen,
se une s`do mundem ,ti e di
se te dua kjo nuk do te thote,
qe mund te perballoj nje tradheti.
Se atehere do te jem e martuar,
ndoshta do te kem dhe femije,
e s'do mundem te te them te dua,
s`do mundem i dashur ti e di...


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

4default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:01 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Shume vjet bashke kishin
dhe sa mire shkonin..
ajo priste diten kur do kurorezonin'
Me ne fund djali i tha:
Te dua... vertet qe te dua
por ,jo per grua.
Vajza e merzitur pyet:
mire, po ne kush do na marr'?
Djali tha se nuk e dinte
dhe ai kte frike kishte
e shtoi fjalet qe vijojne:
te tjere duam
te tjere na duam
me te tjere perfundojme.


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

5default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:01 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
TE DUA

Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

6default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:01 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
TI

Net te tera kan kaluar,
Dhe un rrall kam folur me ty,
Shum lot kam derdhur nga syte,
Sepse s'e di c'po ndodh me ne te dy.
Pse nuk me thua me te dua?
Pse ti me ke harruar?
Pse s'te merr malli me per mua?
Pse nuk me do sic me ke dashuruar?
Nje brenge te poshter kam,
Thelle tek zemra ime,
Nje ndjenje te pa pershkruar,
Qe do perfundoje jeten time.
E di qe ti per mua,
Nuk ke me dashuri,
Por un shum te dua,
Jam ber gjysem njeri.


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

7default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:02 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
mos kujto se jam poet,jam nje njeri qe po vuaj ne kete jet..

cigare eshte jeta,
tymi lumturia,
dhe ajo qe mbetet
eshte dashuria...


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

8default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:02 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
MOS
Mos u dridh o trupi im
kur ate ti te shikosh
mos u dridh o dora ime
kur ate ti te tak
mos lotoni o syte e mi
kur rahjet e zemres se tij te degjoni
e mos ngrini o buzet e mia
kur te tijat ju te prekni:zemer


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

9default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:02 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
o zot o zoti im
degjo cme beri 1 vajze
me 1 shikim..
me terhoqi pran vetes
porsi magnet
me beri ta dashuroj
ate vajze per jet...
syte e saj te kalter
flisnin per dashurine
me mire se flet goja dhe ky shpirti im...
o vajze
o vajze ti,
mos luaj me kto ndjenja dhe me kte dashuri...


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

10default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:03 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
NESE

Nese tradhtova ndrojtjen
dhe ty te thashe dy fjale
i hapa rrugen zemres
tek ty te vij ngadal
por edhe nese ti spranove
dhe the "nje tjeter dua"
un ste ndal.
vrapo drejt endrrave te tua
por nese ti genjen dhe mbrohesh me keto fjale
genjeshtra eshte tortur
ndaj zemra nuk te fal.


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

11default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:03 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
SA LULE KA NE BOTE
TE GJITHA KANE AROM
PO LULJA ME E BUKUR
ESHTE DASHURIA JONE...


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

12default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:46 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Edhe kur kujtesa

Edhe kur kujtesa ime e lodhur
Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
Une ty s'do tė harroj.

Do tė kujtoj
Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
Si njė dėborė e pashkundshme.

Ndarja erdhi
Po iki larg teje...
Asgjė e jashtėzakonshme,
Veē ndonjė nate
Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė...


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

13default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:46 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
e dehur me duket koha
e dehur ndjehem me ty prane
e mjere ehste e gjithe bota
me sy mbyt miliona fjale
c'planet te lindi si dhurate?
kush valle te zbriti nga unviersi?
je magji apo krijese me fat?
je zoti im apo vet dielli?
te ndiej, te ndiej ne pafundesi
te dua, te dua si kjo jeta
je zot per mua apo njeri
si qiriri mua po me tret
gjumin si dhelpra dinake
zemres time ja rrembeve ti
si rrufe shpirtin ma perflake
je zoti im, dielli, apo njeri?
pakez te te prek kam frike
nga zjarri i shpirtit te ndezur
druaj se kush do te fike
druaj se mos digjem e heshtur
ndaj rend un per te fluturuar
qe shpirti te mos digjet ne vetmi
si zot me fal ti bekimin
je diell, drite apo njeri?
me shprese serish te ti mbetem
drejt teje syte i kam kthyer
e prej vuajtjesh ngadale tretem
porsi krishti ne kryz i mberthyer
si me magji fjalesh i iku ngjyra
shpirti flet me nje puhize te lehte
degjoje zerin qe del prej meje
TE DUA a ka fjale me te sinqerte?

(dedikuar te dashuruarve)


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

14default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:46 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
si zog shtegtar po bredh permbi re
hap zemren i dashur te ngrej fole
ketu ne emigrim e vetme jetoj
dhe pranine etnde shume e deshiroj
me prit i dashur,me prit se do vij
jeten qe na mbeti ta jetojme te dy
mbylli syte e fli, me enderro mua
te koka do te vij, e do te te them TE DUA


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

15default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:47 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Bregut detit po shetisja, ne reren e lagur dicka formova nje zemer dhe un ate ty ta dhurova, disa fjal te embla per ty i shkrova dhe ato ty ti detikov ,ne ujtin e kalter rrezet e diellit shkelqenin zemra ime po renkonte nga qe skishte ku te shprehte mallin qe kishte dhimbjen qe ndjente ndjenjen qe kerkonte dashurin qe ty donte te ta dhuronte .Pa pritur nje hije mu shfaq ne ujtin e kalter pamja jote me doli,nje pik loti ma le, te dua me the nje puthje me dhurove dhe zemren time ma qetsove .........


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

16default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:47 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Pushkin
* * *
Mos u ngrys prej deshperimit,
Nese jeta te genjen
Hesht ne diten e mundimit
Rishmez dite e gazit vjen

Zemra me te ardhem rron
Nga e sotshmja shqetesohet
Kur gjithcka papritur shkon
Per te shkuaren mallohet.

Dhe zemra rrek e ngazelluar
Sepse per te u ngjallen sot
Hyjni,e vjershe e frymezuar
Dhe jete e dashuri e lot


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

17default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:47 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Lamtumira

Fytyren tende t fundmen here
Guxoj me mend ta ledhatoj
Guxoj te zgjoj ne zemr e cjerre
Me ndrojtje endrrat qe mu shtere
Dhe dashurine te kujtoj

Vrapojne vitet pa ndalur
Ndryshojme ne,ndryshon cdo gje
Ti per poetin je shuar
Me terrin e varrit je mbuluar
Dhe shoku yt per ty srron me

Pranoje,pra,nga zemr e tretur
Nje pershendetje plot renkim
Si nusja ime e ve mbetur
Si shok qe shokun puth i heshtur
Perpara nisjes n internim.


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

18default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:47 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Te huajes
Ne gjuhe per ty te pakuptuar
Te fundit vargje te kushtoj
Por kete cast te mjergulluar
Vemendjen tende deshiroj
Gjersa i teri te venitem
Gjersa te digjem larg nga ty
Ti do te jesh nje yll i ndritur
Qe do te kem gjithmone nder sy
Nje tjeter kur te kesh perpara
Vec zemres sime i beso
Si ke besuar dhe me pare
Pa ditur se cte thosh ajo


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

19default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:48 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Sot ke Ditlindjen

16vjec sot i mbushe
sje me gonxhe, u bere lule...
sa e mire te vika era..
te uroj 100 te tjera...

Kjo aroma, tape me beri
si tja bej , jo nuk e di
shum me ankth po e pres ftesen
Nkopshtin tend, te shijoj vesen...

Te kam sjelle sot nje dhurate
por nuk dua falenderim
vec me fal ti nje buzeqeshje
dhe nje petale, per kujtim...

Para ndarjes

Po shkoj merita ne mergim se vendi nuk me mban dhe fatin tend dhe fatin tim i ndan nje oqean , e rend ndarja sa nje mal nje mal qe nuk ka shok por sna ndahen zemrat mbushur kur jan shkrir ne tokė , ne vendin tim i lumtur metesh thesari im thesar me vjen nje ze nga larg ne vesh te kthehesh o qyqan , shtrengimi i dores vjen me mua ne udhetim trokitja e zemres sime ngal me ty ne vendin tim .


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

20default Re: Poezi Dashurie prej Wed May 14, 2008 4:48 pm

DeViL

avatar
Network Administrator
Network Administrator
Lamtumirė pėr herė tė fundit
Kthe kokėn edhe njėherė
Mė kurrė s'do tė takohemi
As nė vjesht e as nė pranverė
Lamtumirė kur t'mė thuash
Dorėn fort shtrėngoma ti
Mos harro t'mė vėrshtrosh
Edhe njėherė drejt nė sy...
Lamtumirės po i afrohet
Qasti i fundit i sė vėrtetės
Kisha dashur nė atė moment
T'i them lamtumirė edhe jetės
Kurrė se kam menduar
Kėtė ēast tė rėndė e tragjik
Kurrė s'do tė kisha besuar
Se ty tė kam vėrtet armik
Pasi qė nuk mė dashurove
Pėrse mė plagose
Me shigjetat e dashurisė
Pėrse ma more gėzimin
Pėrse m'i ndalove
Ėndrrat e rinis
Askush nė kėtė botė
Mos pėrfitoft
Kesi fati tė zi
Ndėrsa ti u pėrvlofsh
Me tjetren dashuri
Nuk do tė ketė mė fjalė
Qė shpirtin tim
Tė ma ngushlloj
Mė mirė tashė tė vdes
Se sa akoma
Tė jetoj.!


_________________
Nėse dikush me copė akulli ne dorė arrin ne diell dhe shkruan emrin tėnd... vetėm atėher do tė besoj se tė don mė shum se unė..!!
http://Shqiperia.co.nr

21default Re: Poezi Dashurie prej Thu May 22, 2008 1:45 pm

The Crow

avatar
Antare i kompletuar
Antare i kompletuar
Loti

te isha nje pik loti
do te dilja nga syt e tua
do te zbrisja ne faqet e tua
dhe do te vdisja ne buzet e tua

22default Re: Poezi Dashurie prej Sun Sep 21, 2008 1:44 am

lolita agjentja dallavere

avatar
Antare i kompletuar
Antare i kompletuar
Sikur nje pik shi te perfaqesonte dashurin time ndaj teje..
dhe sikur ti te me pyesje se sa shum te dua?!…
Me beso se vetem shi do te binte.

Prit prit, mos bjer ne gjum,
Se dua te them te dua shum,
Naten e mir e gjum te embel,
Me jep nje puthje e me shih ne enderr.

Perse sonte edhe yjet nuk shkelqejn?
A thua edhe ato mungesen tende e ndjejn.
Te lutem mendo pak ne mua, dhe ne zemren
tende ruaje nje vend per mua. TE DUA

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi